szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Polskie dzieła sztuki w Kunsthalle München

25.03.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Już dzisiaj w prestiżowym Kunsthalle München odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej sztuce polskiej – “Cisi bohaterowie. Polski symbolizm ok. 1900”. Inicjatywa powstała w wyniku kolaboracji niemieckiej placówki z polskimi instytucjami kultury. Wystawę będzie można oglądać do 7 sierpnia bieżącego roku. 

Kunsthalle München (The Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung) to jedno z wiodących miejsc wystawienniczych na terenie Niemiec – co roku pojawia się tam ponad 350 tys. odwiedzających. W nowoczesnej przestrzeni zaprojektowanej przez duet szwajcarskich architektów – Herzog i de Meuron – liczącej ok. 1200 metrów kwadratowych prezentowana jest zarówno sztuka prehistoryczna jak i współczesna. Program Kunsthalle jest bardzo zróżnicowany i interdyscyplinary – można tam zobaczyć malarstwo, rzeźbę, grafikę jak i design. Od 2013 roku dyrektorem placówki jest dr Roger Diederen.

Jacek Malczewski

Jacek Malczewski, Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego | źródło: kunsthalle-muc.de

Kunsthalle corocznie organizuje trzy wystawy. W tym roku będzie można zobaczyć najobszerniejszą zaprezentowaną w Niemczech ekspozycję poświęconą polskiej sztuce z okresu 1890-1918. Pojawi się na niej 130 prac, a wśród nich dzieła jednych z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski w tym Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Władysława Podkowińskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Leona Wyczółkowskiego oraz Olgi Boznańskiej. “Cisi bohaterowie. Polski symbolizm ok. 1900” obejmuje okres, w którym Polska była pod zaborami, a więc czas poszukiwania i umacniania w sztuce wspólnej tożsamości narodowej.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Wydarzenie zyskało patronat zarówno prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera jak i Polski – Andrzeja Dudy. “Cisi bohaterowie. Polski symbolizm ok. 1900” inaugurują “Fokus auf Polen”, czyli cykl prezentujący dorobek polskiej kultury w Monachium.

M.T

Zdjęcie góra: Edward Okuń, My i wojna, 1917–23, 88 × 111 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie| źródło: kunsthalle-muc.de

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów