szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Contemporary London Art – FaceToFaceArt NCK – Maria Ptaszek

FotoArtFestival 2015 – relacja z otwarcia festiwalu fotografii w Bielsku Białej

23.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Od 16 października w Bielsku-Białej trwa FotoArtFestival 2015 – szósta edycja przeglądu najlepszej światowej fotografii. Do 30 października pasjonaci fotografii będą mieli świetną okazję do obejrzenia kilkunastu wystaw światowej sławy fotografików, znanych i wielokrotnie wystawianych w galeriach na całym świecie.

W bielskich galeriach i muzeach można podziwiać prace takich czołowych fotografików, jak Ernesto Bazan (Włochy/USA), David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Szwajcaria/Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja) i Franco Zecchin (Włochy).

Maraton Autorski, Zed Nelson podpisuje album FAF, źródło: materiały organizatora

Maraton Autorski, Zed Nelson podpisuje album FAF, źródło: materiały organizatora

Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę – mówi o festiwalu Inez Baturo – dyrektor programowy FAF. Zaproszeni fotograficy zaprezentowali swoją twórczość w postaci prelekcji i pokazów podczas wyjątkowego spotkania z widzami tzw. Maratonu Autorskiego (17-18 października).

W programie festiwalu znajdują się również dwie dodatkowe wystawy FotoOpen – pokonkursowa wystawa 100 większości młodych fotografów oraz „Digigraphie by Epson”, prezentująca 18 prac autorstwa sześciu znanych polskich fotografików, w najlepszej, kolekcjonerskiej jakości wydruku.

Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych. Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla „National Geographic”, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.

Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatne warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października – zapisywać się na nie można poprzez stronę internetową festiwalu.

Szczegółowy program na stronie internetowej fotoartfestival.com

Ilustracja (góra): Maraton Autorski, Rafael Navarro podpisuje album FAF, źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: