szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

5 Aukcja Sztuki XXI wieku w Sopockim Domu Aukcyjnym – 26 listopada 2016

22.11.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Po kwartalnej przerwie Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza do zapoznania się z najnowszą ofertą Aukcji Sztuki XXI wieku. Dom Aukcyjny rozpoczął licytacje z tej serii w grudniu 2015 roku i jak dotąd cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. 

Autorzy katalogu zwracają szczególną uwagę na wielkoformatowe płótno Marceliny Groń (poz. 1) – absolwentki Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu,
a obecnie doktorantki na tejże uczelni. Obraz „Historia miasta”, który artystka prezentuje w naszym katalogu to praca zdecydowanie nietuzinkowa. Groń w niezwykły sposób łączy w niej stylistykę sztuki ulicy (z charakterystycznym dla tego stylu liternictwem) z tradycyjnym malarstwem. Wspomniany obraz zdaje się być chaotyczną, ekspresyjną wizją – przywodzącą na myśl miejskie malunki naścienne, na których każdy może dodać coś od siebie. Jest to jednak wyłącznie pozór, ponieważ Historia miasta to starannie zaplanowana kompozycja, gdzie każdy z elementów jest doskonale wyważony. Na obrazie artystki plama barwna, kolor, oraz pismo są równoważnymi nośnikami znaczenia.

Mariusz Dydo, materiały organizatora

Mariusz Dydo, materiały organizatora

Nie można także przejść obojętnie obok pracy Adama Bakalarza (poz. 8), który po długiej przerwie, powraca na ściany sopockiej Galerii Sztuki Nowoczesnej. Miłośnikom polskiej sztuki najnowszej nie ma potrzeby przedstawiania jego osoby, natomiast zdecydowanie warto przyjrzeć się jednej z jego najnowszych prac (pochodzącej z jego dyplomowej serii). W charakterystycznym dla siebie surowym i precyzyjnym stylu Bakalarz skupia się na artystycznym zbadaniu zjawiska pareidolii. H04 to praca o chropowatej – wydawałoby się – abstrakcyjnej formie, która jednak po dłuższym oglądzie kojarzy się widzowi z zaciśniętą pięścią. Prace z tej serii pokazują, że twórczość Bakalarza dynamicznie się rozwija i sam malarz dąży do prawdziwej artystycznej dojrzałości. Jego dotychczasowe sukcesy na arenie międzynarodowej zwiastują, że jest to początek wielkiej kariery.

Oferta aukcyjna Sopockiego Domu Aukcyjnego to 53 zróżnicowane pod względem technik, formatów i treści prace polskich artystów, odpowiadające współczesnym językiem zarówno na poważne, jak i na błahe pytania stawiane przez postmodernistyczne społeczeństwo.

Michal Kubiak, materiały organizatora

Michal Kubiak, materiały organizatora

5 Aukcja Sztuki XXI wieku odbędzie się 26 listopada 2016, o godz. 19, natomiast wystawa przedaukcyjna dostępna jest od 12 listopada, pod adresem Sopockiego Domu Aukcyjnego Sp. z o.o., ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot.

kontakt: Dilan Abdulla, Katarzyna Dąbrowska, Dorota Kulawczuk-Szostek, modern@sda.pl, tel. 58 551 22 89 oraz 603 890 001

katalog

 

fot. (góra) Marceliny Groń, Obraz Historia miasta (fragment), źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: