szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord aukcyjny za baletnicę Degasa

04.02.2009

Rekordy aukcyjne, Świat

14-letnia Baletnica, Degas, Źródło: sothebys.com

Brązowa rzeźba francuskiego impresjonisty Edgara Degas, przedstawiająca baletnicę, osiągnęła na aukcji w Londynie rekordową cenę 13,26 mln funtów – podał w dom aukcyjny Sotheby’s.

Dzieło na drucianym stelażu, wysokości około metra, Degas ubrał w tiule i gazę. Wystawiona na nowojorską aukcję tancerka została odlana w brązie dopiero w 1922 roku.

Rzeźbę wstawił na aukcję brytyjski milioner John Madejski, prezes klubu piłkarskiego Reading. Rzeźbę, wycenioną w katalogu na 9-12 mln funtów, kupił kolekcjoner z Azji za 13,26 mln.

Zadaniem Heleny Newman z działu impresjonizmu domu Sotheby’s jest to jedna z najpiękniejszych rzeźb Degasa, „bez wątpienia jedna z najbardziej reprezentatywnych dla okresu impresjonistycznego”.

Rok wcześniej inna z tancerek Degasa, w pastelu, została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 37 mln dolarów; była to rekordowa cena za dzieło tego artysty. „Ten wysublimowany pastel”, określany jako „arcydzieło impresjonizmu”, przedstawia tancerkę za kulisami podczas przerwy. Zdaniem ekspertów dzieło to oddaje istotę twórczości Degasa.

 

Źródło: PAP/rynek-sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017