szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekord aukcyjny za baletnicę Degasa

04.02.2009

Rekordy aukcyjne, Świat

14-letnia Baletnica, Degas, Źródło: sothebys.com

Brązowa rzeźba francuskiego impresjonisty Edgara Degas, przedstawiająca baletnicę, osiągnęła na aukcji w Londynie rekordową cenę 13,26 mln funtów – podał w dom aukcyjny Sotheby’s.

Dzieło na drucianym stelażu, wysokości około metra, Degas ubrał w tiule i gazę. Wystawiona na nowojorską aukcję tancerka została odlana w brązie dopiero w 1922 roku.

Rzeźbę wstawił na aukcję brytyjski milioner John Madejski, prezes klubu piłkarskiego Reading. Rzeźbę, wycenioną w katalogu na 9-12 mln funtów, kupił kolekcjoner z Azji za 13,26 mln.

Zadaniem Heleny Newman z działu impresjonizmu domu Sotheby’s jest to jedna z najpiękniejszych rzeźb Degasa, „bez wątpienia jedna z najbardziej reprezentatywnych dla okresu impresjonistycznego”.

Rok wcześniej inna z tancerek Degasa, w pastelu, została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 37 mln dolarów; była to rekordowa cena za dzieło tego artysty. „Ten wysublimowany pastel”, określany jako „arcydzieło impresjonizmu”, przedstawia tancerkę za kulisami podczas przerwy. Zdaniem ekspertów dzieło to oddaje istotę twórczości Degasa.

 

Źródło: PAP/rynek-sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.