szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polka wśród finalistów do nagrody Hugo Bossa

28.11.2011

Świat

Co dwa lata Fundacja Salomon R. Guggenheim  nominuje najlepszych  twórców sztuki nowoczesnej  do nagrody w postaci 100,000 dolarów sponsorowanej przez firmę Hugo Boss, o tej samej nazwie.     

Nagroda ta przyznawana jest nieustannie od 1996 roku. Celem fundacji Guggenheim jest dostrzeżenie i docenienie wkładu artystów w sztukę nowoczesną. Cechą szczególną konkursu jest otwartość organizatorów na wiek i pochodzenie artysty oraz rodzaj prezentowanej sztuki-nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń.

Monika Sosnowska's “1:1,” 2007 Venice Biennale.

 W tym roku nominowanych zostało sześciu artystów. Może dziwić fakt, iż wśród wyznaczonych osób nie uda nam się znaleźć twórcy reprezentującego malarstwo. Natomiast to, co cieszy, to niewątpliwie polska artystka – Monika Sosnowska, w pierwszej szóstce.   Tegoroczny pokaz podczas Venice Biennale w dużej mierze przyczynił się do tego sukcesu.   Artystka stworzyła wtedy architektoniczną instalację o gwiaździstej formie służącą do ekspozycji prac artystów.  Monika Sosnowska tworzy głównie instalacje przestrzenne i architektoniczne oraz rzeźby.

Obecna edycja nagród, w porównaniu z poprzednimi, obfituje w wyjątkowo cenione postaci świata sztuki. Pozostali twórcy nominowani do nagrody to: Trisha Donnelly (New York/San Francisco, Stany Zjednoczone), Rashid Johnson (Brooklyn, Stany Zjednoczone), Danh Vo (Wietnamczyk mieszkajacy w Berlinie, Niemcy), Tris Vonna-Michell (Brytyjka mieszkająca w Sztokholmie, Szwecja), Qiu Zhijie (Beijing, Chiny).

Ostatni rok okazał się szczęśliwym dla niespełna siedemdziesięcioletniego niemieckiego artysty H.P. Feldmanna. Doceniono jego niestandardowe podejście do sprawy. Otóż artysta obkleił Galerię Guggenheim, po sam sufit, 100,000 banknotami o nominale 1 dolara w celu uzyskania efektu ‘ilości’ nagrody.

Nagroda Hugo Bossa zostanie przyznana w przyszłym roku, jesienią. Najlepszego z artystów wyłaniać będą przedstawiciele Muzeum Guggenheim.

 Źródło: nytimes.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017