szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nastrojowe kompozycje w Centrum Sztuki WRO

10.01.2012

Magazyn

Instalacje Izabelli Gustowskiej tworzące wystawę „Cichym ścigałam ją lotem II” to wyrafinowane kompozycje medialne pokazywane na sześciu kolistych ekranach.

Izabella Gustowska, "Cichym ścigałam ją lotem II", instalacja wideo, źródło: Galeria Piekary i Centrum Sztuki WRO

Łącząc wideo i fotografię oraz mieszając tajemnicze zapisy wideo z kadrami wyłuskanymi z filmowych narracji, Gustowska zachęca widzów do odbycia niepokojącej podróży, śladami emocjonalnych, czy wręcz kryminalnych intryg ukrytych pod pozornie zwyczajnymi scenami.

Ponadto niezwykły nastrój ekspozycji podkreśla rozlegający się w galerii trzepot skrzydeł motyla, a także wędrujące czerwone punkty świetlne oraz wibrujące między obrazami promienie.

Wystawa tytułem nawiązuje do sławnej powieści kryminalnej polskiego pisarza Joe Alexa (pseudonim Macieja Słomczyńskiego) „Cichym ścigałam go lotem”, wydanej w 1962 roku.

„Cichym ścigałam ją lotem II” to hipnotyzujący stop fragmentów wideo-pamiętnika z podróży artystki po Stanach Zjednoczonych, zakamuflowanych odniesień do fascynującej ją twórczości Edwarda Hoppera, Alfreda Hitchcocka (i innych) oraz nakładających się w różnych planach obrazów samej siebie. Wszystkie te elementy przenikają się, wchodząc we wzajemnie interakcje, możliwe do zaistnienia wyłącznie w krajobrazie mediów cyfrowych. Wystawa Gustowskiej niepokoi, a niepokój ten rozpościera się na wszystko, co zjawia się w polu widzenia: tył głowy kroczącej postaci, poorane zbocze klifu, anonimowy tłum na moście – opowiada Monika Kędziora z Centrum sztuki WRO.

Podczas trwania wystawy, w środę 23 listopada, o godzinie 18:00, odbędzie się spotkanie z artystką oraz autorska prezentacja wideo zatytułowana „3xR”.

Izabella Gustowska urodziła się w 1948 roku w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Uważana za jedną z najciekawszych polskich artystek posługujących się techniką wideo, zajmuje się także fotografią, grafiką, malarstwem, performansem i instalacjami. Pracuje cyklami, kolejno stworzyła: „Względne cechy podobieństwa” (1979-1990), „Sny” (1990-1994), „Płynąc” (1994-1997), „Śpiewające pokoje” (1996-2001), „Namiętności i inne przypadki” (1999-2001), „Life is a Story” (2001-2007), „SHE-Media Story” (2008) i „Struny czasu” (2008-2011).

Wernisaż: 18 listopada 2011, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 27 stycznia 2012.

Źródło: Centrum Sztuki WRO

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.