szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe Szczyty — Kartografia Przyszłej Struktury Wszechogarniającej

08.02.2012

Magazyn

Działanie artystyczne Olgi Lewickiej stanowi pierwszą odsłonę serii wydarzeń wokół jej książki „Panorama. Materials for Mapping a Prospective All-Embracing Structure” (pol. „Panorama. Materiały do Kartografii Przyszłej Struktury Wszechogarniającej”), opublikowanej przez Wydawnictwo Morava w 2011 roku. Akcja powstała we współpracy z teoretykiem mediów Carstenem Zornem.

MWWpress017A

Źródło: Muzeum Współczesne Wrocław

Punktem wyjścia jest panorama jako produkt myśli XIX wieku i refleksja nad zachodzącymi w owym czasie procesami globalizacyjnymi. Olga Lewicka rozumie holistyczną, wszechogarniającą formę nowego medium jako estetyczny wyraz przełomowego momentu, w którym ówczesny system ekonomiczno-polityczny znalazł swoje – wtedy jeszcze bezkrytyczne – przełożenie na sferę sztuki. Globalizacja jawiła się tam jako triumf jednostki nad obserwowanym z bezpiecznego dystansu, już skolonizowanym światem i naturą. Obserwator ulokowany został w centrum percypowanego uniwersum, jednocześnie poddając się iluzji, kreowanej przez optyczny mechanizm panoramy.

Uczestnicy akcji konfrontowani są z iluzją, która kolejno jest tworzona i denuncjowana. Wielopłaszczyznowe traktowanie medium panoramy czyni z niej w tym działaniu nośnik szerokiego spektrum treści i odniesień, które połączone zostają wspólnym mianownikiem okrągłej formy. Odbywa się to na płaszczyźnie dosłownej i przez alegoryczne znaczenia, jakie ta forma konotuje.

Temat przedstawienia Panoramy Racławickiej prowokuje do poruszenia kwestii mitów narodowych i koresponduje z inną przestrzenią, w której ma miejsce akcja: siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, budynku pierwotnie pełniącego funkcję niemieckiego schronu przeciwlotniczego – skonstruowanego również na planie koła. Pojawiają się pytania o formy partycypacji w sztuce i nasze osobiste współuczestnictwo w aktualnym systemie kapitalistycznym. A przez nawiązanie do postaci Buckminstera Fullera – o wspólny, globalny ruch w uniwersum na innym obiekcie na planie koła, Statku Kosmicznym Ziemia.

W wydarzeniu udział wezmą m.in.: Michail Adamis, Carson Chan, Agata Karpiel, Justyna Kowalska, Dorota Monkiewicz, Romuald Nowak, Kari Rittenbach, Borys Roman, Piotr Zakeusz, Honza Zamojski, Carsten Zorn.

Nowe Szczyty — Kartografia Przyszłej Struktury Wszechogarniającej #1
Czwartek, 13 lutego 2012, godz. 11-20
Start części pierwszej: 13.2.12, godz. 11-14 w Panoramie Racławickiej
Start części drugiej: 13.2.12, godz. 15-20 w Muzeum Współczesnym Wrocław

Źródło: Muzeum Współczesne Wrocław

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.