szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Pracownie Beksińskiego zrekonstruowane

27.02.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

21 lutego minęła siódma rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego. W Muzeum Historycznym w Sanoku wciąż trwają pracę nad galerią upamiętniającą postać i twórczość artysty. Zrekonstrowane zostały już dwie pracownie, w których malarz tworzył swoje niezwykłe dzieła.

Zdzisław Beksiński, Źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

Zdzisław Beksiński, Źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

Otwarcie kompleksu galeryjnego jest zapowiadane na maj tego roku. Powstaje on w  nowo odbudowanym południowym skrzydle sanockiego zamku i będzie zajmował ponad 900 m kw.

Oprócz rekonstrukcji dwóch pracowni – warszawskiej i sanockiej, publiczność będzie mogła podziwać również obszerną ekspozycję starannie dobranych prac Beksińskiego.

Rekonstrukcja pracowni, pozwoli zajrzeć odbiorcy w skrawek codziennego życia malarza. W prowizorycznym pomieszczeniu odtworzony został nawet widok, jaki artysta miał za swoim oknem. Sam często utrwalał go na fotografiach.

Beksiński w testamencie zapisał swój cały artystyczny dorobek Muzeum Historycznemu w rodzinnym mieście, Sanoku. Obecnie, placówka jest w posiadaniu największej kolekcji prac artysty, w tym: obrazów, grafik, relefów, rzeźb, rysunków i fotografii.

Zdzisław Beksiński, Źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

Zdzisław Beksiński, Źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

Życie Beksińskiego od zawsze oscylowało wokół różnych odmian sztuki. Początkowo zafascynowała go fotografia artystyczna i rysunek, kolejno zajął się rzeźbą i malarstwem.

Pod koniec lat 70. sława Beksińskiego zaczęła rosnąć do rangi światowej. Artysta mógł pochwalić się ekspozycjami, organizowanymi w największych europejskich miastach. Jego wystawy można było podziwać we Włoszech, Francji czy Belgii. Doczekał się również stałej ekspozycji w Japonii.

Zdzisław Beksiński został zamorodowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie 21 lutego 2005 roku.  Zdaniem wielu, jego śmierć była niepowetowaną stratą dla rozwoju polskiej sztuki współczesnej.

 Źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

 

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.