szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wien Museum prezentuje zbiory i ciekawostki z okazji „Roku Klimta“

26.04.2012

Magazyn

Wien Museum posiada największą i najbogatszą kolekcję dzieł Gustava Klimta, poczynając od jego pierwszych prac, wykonywanych jeszcze podczas studiów, poprzez wielkie zlecenia, którymi zajmował się około 1880 roku, aż do ostatnich dzieł przed jego śmiercią w 1918 roku. Wśród nich znajdują się prawdziwe majstersztyki, jak choćby „Pallas Athene” oraz „Porträt Emilie Flöge”. Kolekcja zawiera ponadto ok. 400 grafik Klimta, jego kitel malarski, plakat do pierwszej wystawy w Wiener Secession, który wywołał niemały skandal w ówczesnym Wiedniu, maskę pośmiertną oraz rysunek Egona Schiele, przedstawiający Klimta na łożu śmierci. Wielka wystawa, zorganizowana z okazji „Roku Klimta“ w Wiedniu, rozpocznie się 16 maja i potrwa do 16 września 2012.

Uzupełnieniem będzie prezentacja plakatów do wystaw Gustava Klimta w XX wieku oraz stylu pseudo-klimtowskiego w grafice reklamowej lat 70. i 80.

Jednak Wien Museum postanowiło pójść o krok dalej i krytycznie spojrzeć na to, jak obecnie traktuje się twórczość Gustava Klimta. Parafrazując słowa austriackiego pisarza Ludwiga Hevesi: Ile „klimtyzacji“ zniesie jeszcze Wiedeń? Gdzie biegnie granica pomiędzy chwytliwym marketingiem miasta a kiczem? Na te pytania odpowie zapewne wystawa „Koszmarny Klimt“, która rozpocznie się w tym samym czasie, co prezentacja wielkich dzieł malarza. Klapy klozetowe ze słynnym „Pocałunkiem“, ubranka dla psów i serwisy z motywami z obrazów Klimta, matrioszki i laki Barbie stylizowane na Emilie Flöge ze słynnego portretu – to wszystko i znacznie więcej budzących zgrozę obiektów znajdziemy na wystawie. Akcja zbierania najgorszych pamiątek z dziełami Gustawa Klimta rozpoczęła się kilka tygodni temu na facebooku, dotychczas na stronie facebook.com/WienMuseum znalazło się już ok. 120 przedmiotów, które są przykładem kiczu i wykorzystywania twórczości Klimta do celów komercyjnych. Na apel Wien Museum odpowiedzieli użytkownicy z całego świata, przysyłając zdjęcia najdziwniejszych przedmiotów. Dostało się także samemu miastu Wiedeń, gdzie również zebrano pokaźną kolekcję „koszmarów“. Wystawa pokaże wiele z tych przedmiotów na żywo, wszystkie zebrane przykłady zostaną natomiast pokazane na zdjęciach.

„Klimt. Die Sammlung des Wien Museums“ oraz „Worst of Klimt/Klimt des Grauens“

 Wien Museum, Karlsplatz,1040 Wiedeń

16.05.-16.09.2012

Źródło: Wien Museum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.