szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Porozumienie poprzez sztukę: wystawa „Światy równoległe”

07.05.2012

Magazyn

Polska, Czechy, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone, Kamerun, Indie, Wietnam, Indonezja,  Meksyk…- osiemdziesiąt prac-efektów działań artystycznych zrodzonych z odmiennych doświadczeń osobistych, społecznych, mentalnych, kulturowych i religijnych.

Źródło: Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Źródło: Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Dzieła twórców z kręgu, miedzy innymi, art  brut, visionary art, outsider art, sztuki intuicyjnej – malarstwo, rysunek i rzeźba – powstałe niezależnie od oficjalnego nurtu, tradycji i mody, zestawione zostały z pracami uznanych artystów profesjonalnych. Wystawa prowokuje do rozważań na temat istoty twórczości. Wskazując oczywiste różnice zachęca do poszukiwania podobieństw rozstrzygnięć formalnych i warsztatowych, a wreszcie ukazuje ludzką umiejętność wyrażania się i porozumiewania poprzez sztukę.

Porzuciwszy rutynowe spojrzenie, można wybrać się w zaskakującą podróż po zakamarkach wyobraźni, emocji, marzeń. Ekspresja linii, barwne kontrasty, różnorodne faktury, oryginalność rozwiązań tematów – siła sztuki art brut nie pozostaje bez wpływu na sztukę „uczoną”.

„Światy równoległe”– termin zaczerpnięty z fizyki kwantowej, doskonale oddaje stan poczucia odrębności zarówno tego co na zewnątrz, jak i tego co w środku. Tak jak natura człowieka determinuje granice jego indywidualnej i niepowtarzalnej czasoprzestrzeni, zamkniętej i niedostępnej, tak usytuowanie obok siebie bytów równie nieprzeniknionych sprawia, że żyjemy w poczuciu izolacji i niezrozumienia.

Rozpoznanie i zrozumienie światów innych jest szansą na spotkanie, na przezwyciężenie uprzedzeń i złagodzenie antagonizmów. Sztuka jako narzędzie komunikacji pozwala na wyrażenie doświadczeń, potrzeb, myśli i emocji, pomaga w samoidentyfikacji, w lepszym zobaczeniu siebie i innych – odmiennych, obcych, nieznanych. 

„Światy równoległe”

Wystawa trwa od 18 maja do 30 września 2012

Muzeum Etnograficzne Krakowa – Ratusz

Źródło: Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.