szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

11. Biennale Sztuki w Hawanie trwa!

14.05.2012

Magazyn

Źródło: bienalhabana

Źródło: bienalhabana

3 dni temu, bo 11 maja, rozpoczęła się kolejna, 11 edycja biennale sztuki w stolicy Kuby, Hawanie. Festiwal potrwa przez okrągły miesiąc. W tym czasie swoje prace zaprezentuje aż 115 artystów pochodzących z 43 krajów świata – niestety, polskiej reprezentacji wciąż brakuje.

Kubański festiwal sztuki od ponad 10. lat przyciąga rzesze miłośników kunsztów artystycznych. Nie istnieją jednak żadne statystyki, które oficjalnie traktowałyby o frekwencji odwiedzających. Wiadomym jest jednak, że tylko w samym USA, wpłynęło aż 1300 wniosków, z prośbą o pozwolenie na wylot do Republiki Kuby.

Jak zapewniają organizatorzy artystycznego przedsięwzięcia, sztuka rozkwitnie nie tylko w muzeach i galeriach – oprócz placówek wystawienniczych, w pokazy zostanie zaangażowana również przestrzeń uliczna. Wiele dzieł, tworzonych specjalnie na potrzeby festiwalu, zapewne na długie lata pozostanie ozdobą dla kubańskich ulic – mowa tu choćby o muralach i graffiti, nad którymi od wielu dni pracuje dwóch znanych artystów – Francuz o pseudonimie JR i zamieszkujący nowojorski Broolkin José Parlá. Ich projekt nosi tytuł „Zmarszczki miasta”.

Pierwszy z artystów od wielu lat ozdabia przestrzeń miejską pokaźnymi podobiznami anonimowych osób. Uważa, że za dużo w mediach jest kreacji celebrytów i polityków; ludzi do których znania jesteśmy niejako zmuszeni przez współczesny cyfrowy świat. Dlatego też artysta postanowił portretować ludzi przeciętnych, którzy również mają do opowiedzenia jakąś historię. Jak komentuje JR, w ten sposób pragnie redefiniować znaczenie słowa bohater.

Źródło: bienalhabana

Źródło: bienalhabana

Kolejną atrakcją festiwalu ma być tzw. „Statek tolerancji”, dzieło stworzone przez dwójkę rosyjskich artystów: Emilię i Ilię Kubaków, jacy obecnie zamieszkują Stany Zjednoczone. Ich pracę, która ma reprezentować symbol pokoju i wolności, oglądać było już można we Włoszech, Szwajcarii, Egipcie i USA. Opozycją do niej, która budzi wiele kontrowersji, jest rzeźba trzech kubańskich artystów: Manolo Castro, Julio Lorente i Alberto Lorente. Dzieło zatytułowane „On”, przedstawia martwego Osamę bin Ladena, leżącego na perskim dywanie. „Ciało” zostało stworzone z niezwykłą precyzją, przez co wygląda niezwykle realistycznie. Rzeźba ma reprezentować najnowsze trendy w dziedzinie sztuki współczesnej. Czy zamysł jest  trafiony? Rzeczywiście, można mieć wątpliwości.

Źródło: bienalhabana

Źródło: bienalhabana

11. odsłona hawańskiego Biennale, do 11 czerwca będzie cieszyła oczy miłośników sztuki. Jak mówią organizatorzy, myślą przewodnią tej edycji, jest analiza relacji międzyludzkich i przestrzeni społecznych na całym świecie. Sztuka ponownie pełni więc rolę płaszczyzny komunikacji, pełnej odniesień kulturowych i historycznych. Więcej o festiwalu tutaj.

Źródło: bienalhabana

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-i-Sztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.