szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING w krakowskim MOCAK-u

16.05.2012

Magazyn

Marcin Maciejowski - Młodzi nie chcą się uczyć ani pracowaćObraz Marcina Maciejowskiego „Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować” z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING zostanie wystawiony w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawę „Sport w sztuce” będzie można oglądać od 19 maja do 20 września br.

Celem wystawy „Sport w sztuce” jest ukazanie sportu, jako zjawiska społecznego i medialnego w złożonym świecie reguł i symboli mówiących o społeczeństwie. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace kilkudziesięciu artystów z Polski i z zagranicy – malarstwo, prace filmowe oraz działania artystów ryzykujących życiem w konfrontacji z ekstremalnymi wyczynami sportowymi.

Obraz Marcina Maciejowskiego „Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować” (2000 r., olej na płótnie, 112 x 125,5 cm) jest w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING od 2004 r. W 2004 roku Fundacja zakupiła kolejną pracę tego autora: „Dużo jest takich, że ich interesują obrazy” (1999, olej na płótnie, 127 x 122 cm).

Marcin Maciejowski to artysta tworzący m.in. malarsko-komiksowe kroniki życia codziennego w Polsce. Na jego płótnach odnaleźć można motywy z najróżniejszych źródeł ikonograficznych – od prasy brukowej, przez kultowe filmy, aż po katalogi polskich muzeów sztuki. W 2001 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni plakatu prof. Piotra Kuncego. Wcześniej studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 2000 roku współpracuje z „Przekrojem”, gdzie zamieszcza komiks „Tu żyję i tu jest mi dobrze”. Maciejowski jest laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2002. Był współzałożycielem grupy Ładnie.

Fundacja Sztuki Polskiej ING od 1998 roku gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych. Kolekcja, składająca się obecnie z 124 prac, jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców młodego pokolenia. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się o prace m.in. Anny Ostoyi, Piotra Janasa, Piotra Bosackiego. Fundacja realizuje również projekty wystawiennicze i wydawnicze. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl

Polska kolekcja wpisuje się w światowy program mecenatu ING, w którym sztuka odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej. Każda z kolekcji ma swoją historię i osobowość, która wpisuje się w tożsamość i charakter organizacji.

Źródło: ING Bank

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.