szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Fenomen Qi Baishi, czyli słowo o chińskim rynku sztuki

29.06.2012

Magazyn

Sztuka z ChinPicasso, Warhol, Liechtenstein – te przykładowe nazwiska tkwią w powszechnej wyobraźni jako jedne z najbardziej popularnych na rynku sztuki. Wypracowany obraz globalnej kultury europocentrycznej ostatnimi czasy zmienia się diametralnie. Przyczyniają się do tego między innymi chińscy kolekcjonerzy, którzy nie interesują się wyłącznie, robiącymi furorę, zachodnimi pracami. Równie często inwestują w swoją rodzimą sztukę, tym samym wzmacniając jej pozycję oraz wartość rynkową.

Chiński artyści już od jakiegoś czasu wystawiani są w największych domach aukcyjnych, takich jak Sotheby’s czy Christie’s oraz oczywiście China Guardian Auctions. Tym samym, warto wspomnieć, że chińskie miasto Beijing stało się szybko jedną ze światowych stolic sztuki i można już mówić o silnym oddziaływaniu tego sektora na globalne trendy.

Coraz popularniejsza, oprócz sztuki dawnej Azji, staje się twórczość współczesna. Za jeden z najbardziej znaczących przykładów uznać można powodzenie jakim cieszy się nieżyjący już chiński malarz, kaligraf i rytownik pieczęci Qi Baishi. Ten twórca w ubiegłym roku pobił cenowo samego Picassa, ustanawiając rekord 2011 roku sprzedaży sztuki współczesnej. Za jego „An Eagle Standing On a Pine Tree” nabywca był skłonny w maju ubiegłego roku  na aukcji w China Guardian w Beijing zapłacić 65 milionów dolarów. Tym samym, czyni to  dzieło drugim w kolejności najdroższych obrazów z tego kraju.

Kontekst lokalny jest tu bardzo ważny, ponieważ twórczość artysty koresponduje z tradycyjną sztuką chińską. Jego działalność pokazuje odmienność w stosunku do estetyki Zachodu. Zawiera w sobie na przykład zapomnianą dawno w Europie sztukę kaligrafii. Okazuje się to istotne, bo takie brawurowe sprzedaże, jak choćby ubiegłoroczna  „An Eagle Standing On a Pine Tree”, przyczyniają się do promocji i rozpowszechniania sztuki tego regionu w świecie.

Źródło: materiały prasowe

Oprac. Sylwia Zablocka

Portal RynekiSztuka.pl

www.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.