szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Letnie „Dni Wolnej Sztuki” ponownie we Wrocławiu

11.07.2012

Magazyn

Aleksander Gierymski, Chłopiec niosący snop, Źródło: Muzeum Narodowe

Aleksander Gierymski, Chłopiec niosący snop, Źródło: Muzeum Narodowe

28 kwietnia 2012 roku, miał miejsce Slow Art Day, czyli ogólnoświatowy Dzień Wolnej Sztuki. W tym roku w wiosennym przedsięwzięciu wzięło udział 80 centrów wystawienniczych z różnych krajów, w tym również kilkanaście polskich placówek. Na czym polega idea całej akcji? Chodzi przede wszystkim o spokojne rozkoszowanie się sztuką. Ci, którym spodobała się podobna formuła, będą mogli oddać się kontemplacji wybranych dzieł jeszcze kilka razy w tym roku.

Ze względu na duże zainteresowanie Dniem Wolnej Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu postanowiło zorganizować go podczas tegorocznych wakacji jeszcze trzy razy – 14 i 28 lipca oraz 25 sierpnia.

Wybrani historycy sztuki będą wówczas opowiadać o konkretnych dziełach aż w czterech językach – po polsku, angielsku, francusku i hiszpańsku. Podobni jak w kwietniu, nie będzie to na pewno lawina pełna suchych informacji, nazwisk i dat. Wolontariusze będą chcieli ponownie zaangażować zwiedzających w dialog, zwrócić uwagę na niewidoczne na pierwszy rzut oka detale, spróbować poruszyć w nich  strefy być może nie odkrytej jeszcze wrażliwości. A wszystko  to przez tyle czasu, ile będzie potrzeba.

Pięć obiektów i bezmiar kontemplacji. Stając przed każdym z dzieł, będziemy mieć czas na zastanowienie się nad jego wymową, przekonanie się, jakie wzbudza w nas emocje oraz czy podobny rodzaj sztuki przypada nam do gustu, czy też oscyluje na zupełnie innych orbitach estetyki. Jak podsumowują pracownicy Muzeum Narodowego: każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu.

Na najbliższym Dniu Wolnej Sztuki, tj. 14 lipca, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu publiczność będzie miała okazję kontemplować dzieła:

*Aleksander Gierymski, Chłopiec niosący snop, 1893

 Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w.

* Malarz z pracowni Mistrza Wrocławskiego Poliptyku św. Barbary, Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w komnacie, ok. 1450

Wystawa: Sztuka śląska, XIV-XVI w.

* Bartholomeus Spranger, Chrzest Chrystusa, 1603

Wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX w.

* Wilhelm Leopolski, Klucznik Gerwazy, 1874

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w.

* Witkacy

 Wystawa: Polska sztuka współczesna

Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.