szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

„Polowanie” w kieleckim Muzeum Narodowym

22.08.2012

Magazyn

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Muzeum Narodowe w Kielcach ma powody do radości. Dzięki programowi „Kolekcje muzealne”, jaki prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, centrum wystawiennicze otrzyma 180 tysięcy złotych dotacji, na kupno unikalnego obrazu pt. „Polowanie”, pędzla Franciszka Kostrzewskiego.

Kostrzewski Franciszek, Polowanie, 1886, Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

Kostrzewski Franciszek, Polowanie, 1886, Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

Dzieło jest jedną z dwóch ilustracji do IV księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Kieleckie Muzeum Narodowe nie kryje radości z zakupu, bowiem praca należy do niezwykle rzadkiego zbioru obrazów, jakie nawiązują do wybitnej narodowej epopei.

Obecnie „Polowanie” znajduje się w zbiorach prywatnych. Druga ilustracja do „Pana Tadeusza”, „Grzyborobranie”, również autorstwa Franciszka Kostrzewskiego, należy do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jak komentuje rzeczniczka kieleckiej placówki, dofinansowanie uzyskane z programu „Kolekcje Muzealne” pokryje aż 80% wartości obrazu. Dzięki podobnej transakcji zbiory muzeum zostaną wzbogacone zarówno jakościowo jak i ilościowo. Do tej pory w kolekcji centrum wystawienniczego można było oglądać dwie grafiki i sześć obrazów Kostrzewskiego: „Picie mleka”, „Widok Hebdowa”, „Pejzaż wielki letni”, „Powrót z pola”, „Pejzaż zimowy z kościółkiem” oraz „Powrót z jarmarku”.

Franciszek Kostrzewski Studiował w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem m.in. Jana Feliksa Piwarskiego i Aleksandra Kokulara. Malował pejzaże i sceny rodzajowe. Od 1856 roku zajmował się działalnością ilustratorską. Jego prace uważane są obecnie za unikaty.

Rzecznika Muzeum Narodowego zaznacza, że Kostrzewski choć był blisko związany z warszawskim środowiskiem artystycznym, to w latach 1849- 1851 gościł w Kielcach na zaproszenie marszałka powiatu kieleckiego, Tomasza Zielińskiego, który był uznanym kolekcjonerem malarstwa.

Zaprezentowanie szerokiego spektrum artystyczne Kostrzewskiego, jest zatem niezwykle istotne dla kieleckiej instytucji, zwłaszcza, że malarz był przez lata związany z tamtejszym regionem. Dzieło trafi do zbiorów muzeum już tej jesieni.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.