szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

O technice drzeworytu

01.10.2012

Techniki malarskie i rysunkowe


Albrecht Durer, Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, źródło: Staatliche Kunsthalle

Albrecht Durer, Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, źródło: Staatliche Kunsthall

Drzeworyt jest jedną z najstarszych technik druku wypukłego. Polega na przenoszeniu rysunku na wygładzoną deskę z oryginału za pomocą kalki albo bezpośrednio malując na desce tuszem lub temperą.

Po przeniesieniu rysunku należy wyciąć pożądany kształt nożykiem albo dłutem w desce. Od rodzaju deski zależy dobór narzędzia. Jeśli będziemy dysponowali deską sztorcową, musimy użyć rylca, a jeśli deska jest wzdłużna – wystarczy dłuto lub nożyk.

W związku z tym, że drzeworyt jest techniką druku wypukłego, pozostawione wypukłości – zarówno kreski, jak i płaszczyzny, nie będą się drukowały. Farbę nakłada się na deskę przy pomocy wałka. Odbijanie – najczęściej – na papierze odbywa się poprzez pocieranie kostką introligatorską odwrotnej strony papieru lub przy użyciu prasy ręcznej.

Drzeworyt znany był już bardzo dawno w Chinach. Także w Europie przed wynalezieniem druku,  tekst wycinano w deskach drzeworytniczych, by następnie uzyskane arkusze składać w całość,  a następnie obić okładką, np. pergaminową. Książki takie nazywano ksylograficznymi, drukowano w ten sposób do około 1475 r.

Początkowo drzeworyty barwiono ręcznie. Dopiero od XVI wieku, kolorowy rysunek uzyskiwany był poprzez zastosowanie oddzielnych desek. W okresie tym popularny był również drzeworyt światłocieniowy.

Drzeworyt stosunkowo szybko ustąpił pojawiającym się nowym technikom graficznym – prym wiódł tu miedzioryt, a następnie akwaforta i akwatinta. Jednak wielki powrót tej techniki nastąpił w XVIII wieku za sprawą wynalezienia drzeworytu sztorcowego. W XIX wieku była to najczęściej stosowana technika graficzna.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

3 komentarzy do “O technice drzeworytu”

 1. Ania

  „W związku z tym, że drzeworyt jest techniką druku wypukłego,
  pozostawione wypukłości – zarówno kreski, jak i płaszczyzny, nie będą
  się drukowały.”
  Błąd! Nie będą się drukowały WKLĘSŁOŚCI! Przy wklęsłodruku nie drukują się wypukłości.

  1. Kama

   Oczywiście ;-) Nawet sama konstrukcja zdania na to wskazuje – dzięki za uważne czytanie – tym razem chochlikiem jest niepotrzebne „nie” ;-)

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.