szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Sztuka współczesna graficznie, czyli schemat Barra

16.10.2012

Ciekawostki

Ilustracja zapewne znana, jednakże niewiele osób wie kto był autorem tego, jakże skomplikowanego wykresu. Otóż autorem diagramu był Alfred H. Barr, Jr, który w 1935 roku rozrysował swą, autorską koncepcję sztuki XX wieku, wyrażając w niej wpływy i współzależności  powstających wówczas i istniejących nurtów artystycznych.

Schemat Barr'a, źródło:moma.org

Schemat Barr’a, źródło:moma.org

Pozornie chaotyczny i  niezrozumiały wykres Barra, tak naprawdę ma w sobie więcej logiki i porządku, niż nam się wydaje. Zakłada on bowiem istnienie pewnej hierarchii, a więc nurtów istotniejszych, mających wpływ na pozostałe, pomniejsze.

Wiosną 1936  Alfre H. Barr, Jr w ramach kuratorowanej przez siebie – interesującej i pouczającej – wystawy Cubizm and Abstract art  zaprezentował inspirujący do dnia dzisiejszego wykres sztuki współczesnej. Ponieważ sama wystawa odzwierciedlała ówczesny stan działań artystycznych, Barr stworzył do niej specjalny wykres ilustrujący oś programową całej ekspozycji. Ukazał w niej wiele przenikających się nurtów artystycznych, które współtworzyły pejzaż sztuki w 1930 roku – zarówno organicznych, jak i geometrycznych. Wykres te został zaprojektowany jako plakat zapowiadający wystawę, jak również, jako informacja prasowa i okładka katalogu.

Schemat ten stanowi wyjątkowo oszczędny sposób prezentacji historii dziejów i z uwagi na swą formę unika jakiejkolwiek dyskusji czy związków istniejących pomiędzy rozwojem nowoczesnych ruchów, a historią kultury tamtego okresu – autor wolał bowiem przedstawiać każdy z współczesnych nurtów  jako – w pewien sposób – niezależny, chociaż mający współzależności z innymi.

Wykres Barra był początkowo prowokacyjny, gdyż użyty w nim język graficzny – mający więcej wspólnego z naukami ścisłymi, niż sztuką – pozbawiał ową historię sztuki jakichkolwiek niedomówień, jawiąc się w pewnym sensie jako swoiste uproszczenie wszystkich tendencji, jak i rodowodów – czyli wszystkiego tego, w czym humanistyka się lubuje. Owy schemat ewolucyjny ukazany został w sposób czysty w najbardziej bezosobowy sposób, dzięki czemu do dnia dzisiejszego jest obiektywnym zapisem, pozbawionym niejasnej dla ogółu retoryki, przez co jest uniwersalny – czytelny zarówno dla specjalisty, jak i zwykłego odbiorcy.

Na stronie internetowej MoMAznajduje się materiał poświęcony realizacji inspirowanej katalogiem pt. Untitled (Cubism and Abstract Art), której autorem jest Steve Wolfe – wideo  LINK

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.