szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Prace Egona Schiele na aukcji Sotheby’s

27.11.2012

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne

Dla sympatyków sztuki Egona Schiele mamy bardzo dobrą informację. Otóż 5 lutego w londyńskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s wystawione na sprzedaż zostają najbardziej istotne w karierze artysty prace na papierze.

Dom aukcyjny Sotheby’s ponownie zaskakuje. Tym razem przygotował niezwykłą niespodziankę na miłośników twórczości Egona Schiele, którego prace zostaną wystawione na aukcję 5-ego lutego. Przewiduje się, że łączna uzyskana ze sprzedaży prac wartość wyniesie 9-12 mln funtów.

Trzy prace pochodzą z okresu 1914-1917, a więc okresu, kiedy styl artysty niemalże w pełni został już ukształtowany. Rysunki te pochodzą z kolekcji wiedeńskiego Leopold Museum , które może poszczycić się największym i najbardziej zróżnicowanym zbiorem prac artysty . Wszystkie trzy realizacje zostały starannie dobrane we współpracy z dr Elisabeth Leopold i są przykładem wyjątkowych dzieł ukazujących genialne kompozycje, a także wypracowaną i typową dla artysty technikę.

Warto wspomnieć, że 2011 roku dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na sprzedaż – także pochodzącą z Leopold Museum – realizację Häuser mit bunter Wäsche, Vorstadt II, która osiągnęła wówczas rekordową dla artysty cenę 24,7 mln funtów. Dlatego też, jak mówi Helena Newman – dyrektor departamentu Impressionist & Modern Art, Sotheby’s jest  bardzo zadowolony z dotychczasowej współpracy  z Leopold Museum, dzięki czemu pod młotek jeszcze nieraz trafi dzieło wysokiej jakości.  Z kolei Peter Weinhäupl, dyrektor Leopold Museum powiedział, że Leopold Museum ma szczęście posiadania największych kolekcji dzieł Schiele. Uzyskana ze sprzedaży kwota zostanie przeznaczona  na finansowanie działalności muzeum.

Aktualnie dla prac na papierze Egona Schiele rekord wynosi 11,35 mln dolarów, co daje 5,42 mln funtów – został on ustanowiony w 2007 roku w nowojorskim Sotheby’s. Szacuje się, że jedna z trzech wystawianych przez Sotheby’s perełek – Liebespaar (Selbstdarstellung mit Wally) z 1914/15  może uzyskać nawet 6,5 – 8,5 milionów funtów. Realizacja ta wykonana została w technice gwaszu i rysunku ołówkiem. Jest to podwójny portret z Wally, kochanką i modelką artysty. Realizację tą powszechnie uznaje się za jedno z najwspanialszych prac na papierze austriackiego artysty, która trafiła na rynek. W kontekście Wally (Valerie Neuzil), warto dodać, że to Gustav Klimt – przyjaciel i mentor Scheiele – przyprowadził ją do pracowni artysty – kobieta ta  stała się muzą artysty, no i – jak wspominałam wcześniej – kochanką oczywiście.  Relacja ta: muza-artysta, tak, jak w wielu innych przepadkach nie mogła dać obojgu szczęścia, pomimo tego, iż parę tą łączyło prawdziwe uczucie. W 1914 roku Schiele podjął decyzję o małżeństwie, jednak z przyczyn społecznych i moralnych, wybranką nie mogła być Wally.  Rozstanie to było bolesne zapewne nie tylko dla niej, lecz dla samego Egona także, stąd też prawdopodobne w czasie tym stworzył on Liebespaar. Warto dodać, że w okresie tym  – 1914/1915 – artysta szykował się do ożenku z Edith Harms.  Liebespaar rozpatrywana jest zawsze w kontekście mocno emocjonalnym, jako pewna wiwisekcja uczuć czy rozterek związanych z bezpowrotną uratą ukochanej osoby, pewną retrospektywą nieustannie dręczących uczuć – czyni to z realizacji tej swoistą rozprawą o kondycji ludzkiej psychiki.

Egon Scheile, Liebespaar, źródło: Leopold Museum

Egon Scheile, Liebespaar, źródło: Leopold Museum

Na sprzedaż wystawiona zostanie także praca pt. Selbstdarstellung w grünem hemd mit geschlossenen Augen, czyli tłumacząc na język polski Autoportret w zielonej koszuli z zamkniętymi oczami, która pochodzi z tego samego okresu co Liebespaar. Wartość pracy szacuje się na 1.8-2.5 mln  funtów. Autoportrety w twórczości Egona Schiele są niezwykle częstym motywem, który w pracach jego pojawia się ok. 1910 roku. Również w tej pracy widzimy charakterystyczny dla artysty styl – silnie zdeformowane ciało, ostry i kanciasty rysunek i zdecydowana kreska. Badacze uznają, że praca ta mogła powstać w wyniku stanów, jakie przeżywał Schiele w trakcie własnych zalotów do sióstr Harms – Adele i Edith. Niezależnie jednak od historii jego powstania, praca ta jest szczególnie intymną pracą.

Egon Schiele, Selbstdarstellung in grünem Hemd mit geschlossenen Augen, źródło: Leopold Museum

Egon Schiele, Selbstdarstellung in grünem Hemd mit geschlossenen Augen, źródło: Leopold Museum

Dodatkowo, trzecim z wielkich dzieł pochodzących z Leopold Museum jest Am Rücken liegendes Mädchen mit überkreuzten Armen und Beinen (Leżąca na plecach dziewczyna ze skrzyżowanymi ramionami i nogami), której wartość szacuje się na 700.000 – 1.000.000 funtów. Jest to jedna z ostatnich prac artysty, która została wykonana w 1918 roku. Należy ona do grupy realizacji przedstawiających półnagie kobiety, których cechą wspólną jest wielka seksualność i charakterystyczna dla ostatnich prac artysty perspektywa.

Egon Schiele, Am Rücken liegendes Mädchen mit überkreuzten Armen und Beinen, źródło: Sotheby's

Egon Schiele, Am Rücken liegendes Mädchen mit überkreuzten Armen und Beinen, źródło: Sotheby’s

Warto wspomnieć także o rekordach aukcyjnych, jakie zostały ustanowione w ramach sprzedaży prowadzonych przez dom aukcyjny Sotheby’s. Otóż:  obraz olejny Hauser mit Bunter Wäsche, Vorstadt II (1914) w roku 2011 w londyńskim oddziale Sotheby’s został sprzedany za 24,7 mln funtów. Z kolei rekord dla pracy na papierze wynosi 11.350.000 dolarów i należy do pracy Selbstbildnis mit kariertem hemd (1917), który został sprzedany w nowojorskim oddziale w 2007 roku. Z kolei w czerwcu 2004, w Londynie sprzedany został zbiór 15-u prac na papierze – najważniejszy i najszerszy zbiór rysunków artysty, jaki kiedykolwiek pojawił się  na aukcji – za 9.928.800 euro. No i wspaniały gwasz pt.  Liebespaar z 1913 roku został sprzedany za 1,9 mln funtów.

Wydaje się więc, że pozycja Egona Schiele na rynku jest ugruntowana. Czy padną nowe rekordy? Pozostaje więc nam tylko czekać na przebieg lutowej aukcji.

źródło: sothebys.com, bloomberg.com

Opr.Kama Wróbel

Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.