szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Starcie gigantów: Christie’s vs. Sotheby’s

21.12.2012

Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Jak podają zagraniczne portale, wyniki sprzedażowe na stronie domu Sotheby’s sugerują, że jego transakcje aukcyjne dotyczące sztuki i antyków, spadły w tym roku o 10%. Christie’s natomiast radzi sobie znacznie lepiej niż w roku ubiegłym.

W minionym roku spółka Sotheby’s zarobiła 5,8 miliardów dolarów, z czego około 800 milionów przyniosły sprzedaże prywatne, nie aukcyjne. W tym roku obroty Sotheby’s spadły do 4,4 miliardów dolarów. Co znamienne, w upływającym tygodniu, zamiast spektakularnych aukcji, miały miejsce jedynie trzy niewielkie sprzedaże. Zdaniem ekspertów jednak, tegoroczne sprzedaże prywatne, których wyniki odnotowano w kwartalnych sprawozdaniach, będą w stanie wyrównać różnicę.

W lepszej sytuacji wydaje się być Christie’s. Podczas gdy dom aukcyjny ścierał się z problemami sprzedażowymi na aukcjach brytyjskiej sztuki nowoczesnej, ostatnia sprzedaż obrazów z epoki wiktoriańskiej okazała się nie lada sukcesem. Aukcja wygenerowała zyski w postaci 6,3 milionów funtów; w sumie znacznie powyżej wstępnych szacunków, które oscylowały wokół 4,9 milionów.

Podczas licytacji odnotowano nawet tegoroczny rekord, dla najdroższego dzieła z epoki wiktoriańskiego neoklasycyzmu. Obraz angielskiego malarza, Johna Williama Godwarda pt.”Far Away Thoughts” został sprzedany za okrągły milion funtów, który okazał się być ceną dwa razy wyższą, niż oczekiwano na początku.

Sotheby’s i Christie’s to dwa największe i zarazem najstarsze domy aukcyjne, które niemal od zawsze o miano światowego lidera na rynku sztuki. Od kilku lat prowadzi Christie’s – tak też będzie i w tym roku. Obroty domu aukcyjnego były rekordowe już w pierwszym półroczu 2012 – wyniosły 3,5 miliardów dolarów, czyli o 13 % więcej niż analogiczny okres w roku ubiegłym. W tym samym czasie Sotheby’s zarobił 2,44 miliardy dolarów, czyli mniej niż przyniósł ze sobą rok 2011. Mimo to jednak, kurs akcji Sotheby’s w połowie roku 2012 wzrósł o 16,9%.

Ogromnym sukcesem spółki okazała się też być aukcja sztuki współczesnej z 13 listopada 2012, która zasiliła budżet Sotheby’s 375 milionów dolarów. Tym samym była to najlepsza aukcja w 268-letniej historii domu., podczas której padło aż 6 rekordów cenowych! Na salonach aukcyjnych brylowały prace m.in Marka Rothko, Jacksona Pollocka, Franza Kline’a i Arshila Gorky’ego.

Łączne obroty Christie’s i Sotheby’s stanowią około 35-40 % sprzedaży na całym świecie. Ostatecznie nie wiemy jak ostatecznie wypadną ich tegoroczne wyniki. Analitycy jednak podejrzewają, że całoroczne obroty aukcyjne na światowym rynku sztuki mogą przewyższyć kwotę 30 miliardów dolarów, co oznacza, że rok 2012 ma szansę być jednym z najlepszych w historii globalnego handlu sztuką.

Źródło: The Telegraph

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.