szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Natalia LL laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro

17.01.2013

Magazyn

Jej fotografie weszły do kanonu polskiej sztuki 2. połowy XX wieku, ale zajmuje się też rysunkiem, performance, sztuką wideo, instalacją i rzeźbą. 


Natalia LL – Natalia Lach-Lachowicz, urodziła się w 1937 w Żywcu. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. S. Dawskiego. Od 1964 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1970 roku wraz z  Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem założyła grupę i Galerię Permafo, działającą do końca 1981. Od lata współtworzy międzynarodowy ruch sztuki feministycznej, biorąc udział w sympozjach i wystawach.

Do jednej z najbardziej znanych realizacji Natalii LL należy cykl „Sztuka konsumpcyjna” z początku lat 70. i o kilka lat późniejszy Sztuka postkonsumpcyjna. Pokazuje modelkę podczas wykonywania gestów i czynności, związanych z konsumpcją. Prace tworzą fotograficzny performance, zbliżony do narracji typu filmowego. Artystkę interesuje wiele tematów, w latach 80. podejmowała zagadnienia filozoficzne, religijne czy magiczne. Często jako bohaterkę zdjęć umieszcza siebie samą. W swoich odważnych realizacjach łączy wątki erotyczne z osobistymi, feministyczne z politycznymi, czerpiąc też świadomie ze świata pop kultury. Jej późniejsze prace – z początku XXI wieku, komentują w indywidualny sposób ważne wydarzenia, w tym polityczne, ale artystka jest przy tym skupiona na własnych problemach osobistych, głównie odwołując się do tradycji body-artu. Ten właśnie kierunek, obok konceptualizmu i pytań o naturę sztuki, okazał się decydujący dla jej twórczości.

Natalia LL

Źródło: Muzeum Ernsta

Prace artystki prezentowane były na wielu ważnych wystawach sztuki w kraju i zagranicą. Znajdują się m. in. w zbiorach Frauen Museum w Bonn, Museum of Modern Art w Lubljanie, Ludwig Museum w Kolonii, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Musée National d’Art Moderne, Centre Georges Pompidou w Paryżu. Przyznawana od 2001 roku Nagroda im. Katarzyny Kobro to wyjątkowe wyróżnienie w dziedzinie sztuki, bo jako jedyne w Polsce przyznawane artystom przez artystów. Pomysłodawcami idei dorocznego nagradzania artystów przez kolegium złożone z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki są Józef Robakowski i nieżyjąca już Nika Strzemińska, córka Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Nominację do nagrody można otrzymać tylko raz.

Celem nagrody jest uhonorowanie postawy progresywnej i poszukującej artysty otwartego na wymianę myśli, bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturowych. Do 2010 roku Nagroda im. Katarzyny Kobro wręczana była w Galerii Wschodniej, a od dwóch lat – decyzją Józefa Robakowskiego i ówczesnego fundatora Dariusza Bieńkowskiego – w Muzeum Sztuki w Łodzi.  W jury tegorocznej edycji zasiedli: Elżbieta Anna Jabłońska, Jadwiga Sawicka – przewodnicząca kapituły, Marta Deskur-Wolska, Paweł Susid oraz Robert Rumas.

Wyróżnienie zostanie wręczone 19 stycznia o g. 18:00 w ms², filii Muzeum Sztuki w Łodzi.

Informacja prasowa


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Natalia LL laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro”

  1. Greg

    Zenada nie sztuka

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.