szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Oryginalny szkic Rubensa odnaleziony na brytyjskim uniwersytecie

29.05.2013

Ciekawostki

Kolekcjonerzy sztuki oraz miłośnicy opowieści z dreszczykiem uwielbiają podobne historie. Jak podaje dzisiaj telewizja BBC, w jednej z szafek brytyjskiego University of Reading odnaleziono szkic samego Petera Paula Rubensa.

Szkic przedstawiający Marię Medycejską, słynną królową Francji z rodu włoskich Medyceuszy, nabył dla uczelni jeden z profesorów sztuk pięknych. Było to w roku 1950, kiedy wykładowcy mieli znacznie ograniczony budżet na zakup dzieł, przeznaczonych do celów dydaktycznych.

Profesor miał kupić szkic za zaledwie 50 funtów, zatem sądzono, że jest to jedynie kopia dzieła Starego Mistrza. Nic zatem dziwnego, że z czasem zapomniano o rysunku i schowano go w jednej z uczelnianych szafek.

W tym roku przypadkowo odnaleziono szkic i postanowiono oddać do analiz. Jakie było zdziwienie pracowników uczelni, gdy okazało się, że rysunek jest autentyczny.

Po wyjęciu dzieła z ram, badacze zlokalizowali na jego odwrocie pieczęć kolekcjonerską z XVIII wieku, należącą do Jonathana Richardsona, jednego z pierwszych brytyjskich zbieraczy rysunków Rubensa. Dalsze dochodzenie wykazało, że rysunek był również własnością znanego kolekcjonera Henry’ego Wellesly’a, nieślubnego syna Księcia Wellington.

Po odkryciu pieczęci, ekspert specjalizujący się w sektorze Sztuki Starych Mistrzów, Adam Schoon, zweryfikował autentyczność szkicu i wycenił jego wartość na 75,000 funtów.

Jak wykazała analiza, dzieło o wymiarach 10,8 cm na 8,9 cm wykonano około roku 1622. Szkic należy do grupy rysunków przedstawiających życie Marii Mecydejskiej: począwszy od jej lat dziewczęcych, idąc poprzez koronację na królową Francji, aż po jej starość i wygnanie. Szkic stanowi zatem miłe uzupełnienie zbioru innych rysunków, znajdujących się w Luwrze oraz w Muzeum Brytyjskim. Na razie jednak nie wiadomo, jaki będzie los nowo odkrytego dzieła.

Jak komentuje Anna Gruetzer Robis, obecna profesor sztuk pięknych Uniwersytetu w Reading, dla wszystkich jest to niezwykle ekscytujące odkrycie: „Rubens w szafie! To na pewno nie to, co spodziewaliśmy się znaleźć” – podsumowała.

Peter Paul Rubens był jednym z najbardziej wpływowych artystów barokowych w Europie północnej. W roku 2002, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów malarza zatytułowany „Rzeź niewiniątek” został sprzedany za 49,5 funtów. Wynik okazał się być rekordowy dla pracy Starego Mistrza.

Co prawda szkic przedstawiający Marię Medycejską, nie ma tak zawrotnej wartości jak słynny olej, jednak który z miłośników sztuki, nie chciałby odnaleźć rysunku Rubensa w swojej szafie?

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot: University of Reading

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.