szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Słynne dzieło Lichtensteina po raz pierwszy na aukcji

03.06.2013

Aukcje, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Czerwiec to tegoroczny punkt kulminacyjny na londyńskim rynku sztuki. Na miłośników sztuki czeka bowiem niezliczona ilość aukcji, wystaw i targów. Jednym z najistotniejszych wydarzeń będą londyńskie targi sztuki Masterpiece London 2013, podczas których pod młotek pójdzie m.in. słynne dzieło Roya Lichtensteina zatytułowane „Puzzle Portrait”.

Masterpiece London 2013 potrwa od 26 czerwca do 3 lipca tego roku. To już czwarta odsłona prestiżowego wydarzenia, które odbędzie się na południowym terenie Royal Hospital Chelsea w Londynie, nieopodal Tamizy.

Zakres oferowanych obiektów jest naprawdę godny podziwu: kolekcjonerzy napotkają zarówno sztukę starożytną i plemienną, jak i ceramikę, meble, zabytkową broń, klasyczne samochody, zegarki, cenne trunki oraz oczywiście bogaty wybór rzeźby oraz malarstwa.

Prawdziwą perłą pośród drugiego z wymienionych sektorów ma być dzieło Roya Lichtensteina zatytułowane „Puzzle Portrait”. Obraz powstał w roku 1978 roku i został zakupiony bezpośrednio od artysty przez słynnego kolekcjonera sztuki z Waszyngtonu, Geoffreya Dinera.

Cenna praca była widziana na wystawie jedynie raz – można było oglądać ją w roku 1983. Dziś, po równych 30 latach od tego wydarzenia, po raz pierwszy w historii znajdzie się na aukcji. Na razie nie zdradzono dokładnych szacunków dotyczących ceny dzieła, jednak zagraniczne portale spekulują, że może wynieść ona około 10 milionów funtów.

Obraz mierzący około 180 na 150 centymetrów należy do grupy dzieł Lichtensteina, których styl oscyluje wokół ruchów kubistycznych oraz surrealistycznych. Główną inspiracją dla artysty, była najprawdopodobniej twórczość Picassa, tuż po roku 1930.

Podobne obrazy jak „Puzzle Portrait” znajdują się w zbiorach Guggenheim Museum oraz Metropolitan Museum od Art. Inna z pokrewnych kompozycji, została sprzedana na aukcji w roku 2010 za 10,2 miliony dolarów.

Przypomnijmy, że rekord cenowy za dzieło Roya Lichtensteina został ustanowiony w maju tego roku. Obraz malarza zatytułowany „Kobieta w kwiecistym kapeluszu” został sprzedany za 56,1 milionów dolarów na aukcji sztuki współczesnej w Christie’s. Praca została namalowana na podstawie jednego z portretów Dory Maar, pędzla Picassa i jest jednym z pierwszych pop-artowych dzieł Lichtensteina.

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot.  Roy Lichtenstein, „Puzzle Portrait”, Masterpiece London 2013

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.