szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Relacja z warszawskich Targów Dziedzictwo

30.09.2013

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Przez dwa dni ponad 750 muzealników, archiwistów, bibliotekarzy oraz przedstawicieli firm działających na tym rynku odwiedziło pierwsze Targi Dziedzictwo, organizowane 17-18 września br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.

patronat rynekisztuka.plWydarzenie zainaugurowała uroczysta ceremonia, w której uczestniczyły osoby z kluczowych dla branży instytucji i organizacji. Podczas imprezy zwiedzający mogli zapoznać się z różnorodnymi propozycjami służącymi odpowiedniemu przechowywaniu zasobów w administrowanych przez nich placówkach. Równolegle na targach zorganizowane zostało seminarium „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i perspektywy”, w którym udział wzięło prawie 300 osób. Pierwsze Targi Dziedzictwo zostały pozytywnie przyjęte przez branżę, a wystawcy docenili wydarzenie zarówno za kwestie organizacyjne, jak też aspekty biznesowe.

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

Premierową edycję Targów Dziedzictwo rozpoczęła oficjalna ceremonia, w której wzięli udział przedstawiciele kluczowych instytucji i organizacji branżowych. Swoją obecnością inaugurację uświetnili m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jacek Olbrycht, dyrektor generalny w tym resorcie. Ważne miejsce w uroczystości zajął również Andrzej Kicman, dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, który odczytał na targach list w imieniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ponadto, na ceremonię otwarcia przybyli dr Andrzej Biernat, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Ewa Potrzebnicka, zastępca dyrektora ds. ochrony i udostępniania zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wśród gości nie zabrakło też Waldemara Rataja, pełnomocnika ds. programowych dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i Krzysztofa Sałacińskiego, prezesa Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, radcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po serii przemówień powitalnych nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, symbolizujące otwarcie targów, a wraz z nimi eksperckiego seminarium „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i pespektywy”.

­

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

– Pierwsza edycja Targów Dziedzictwo okazała się dużym sukcesem. Wydarzenie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez branżę. W ankiecie, która została przeprowadzona wśród wystawców spłynęły do nas przychylne opinie nie tylko odnośnie kwestii organizacyjnych i obsługi firm, ale też wyrazy uznania za umożliwienie rozmów biznesowych i za program towarzyszący targom. W skrócie premiera Dziedzictwa zostało doceniona za całokształt. Wielu wystawców już teraz zadeklarowało swoją obecność na kolejnej odsłonie imprezy – mówi Bartosz Sosnowski, prezes Międzynarodowych Targów Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.

Na zwiedzających Targi Dziedzictwo przez dwa dni czekał szeroki wachlarz produktów i usług dla muzeów, archiwów, bibliotek, a nawet kancelarii. Na stoiskach pojawiły się rozmaite propozycje wyposażenia czy mebli wykorzystywanych w tego typu placówkach do przechowywania zbiorów. – Oferujemy ściany wystawiennicze dla muzeów i galerii. Niektórzy po raz pierwszy mogli zapoznać się tu z naszą ofertą. Inni już nas trochę znali, ale mogli tu dotknąć, zobaczyć nasze produkty. Czasem kontakt telefoniczny nie wystarcza, trzeba swoje propozycje pokazać, więc tutaj tę okazję wykorzystaliśmy – powiedział Włodzimierz Pietrus z firmy Expo Expert.
Podczas targów nie zabrakło też sprzętu dot. digitalizacji zbiorów, w tym skanowania rozmaitych dokumentów. Wiele propozycji w tym zakresie zaprezentowanych zostało na stoisku firmy Digital Center.

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

– Wrażenia odnośnie Targów Dziedzictwo są bardzo dobre. Przede wszystkim, z racji tego iż są to pierwsze targi, nie spodziewaliśmy się, że tak dopisze liczba uczestników. To jest na pewno ogromny plus. W ofercie mamy sprzęty do digitalizacji, m.in. skanery firmy Zeutschel, Microform, I2S. Oprócz tego jest dział 3D, który pomaga w skompletowaniu potrzebnego sprzętu. Naszymi podwystawcami są dziś IGB Mazovia, która zajmuje się fumigacją archiwaliów, Beskid Plus, sprzedająca wysokiej jakości profesjonalne opakowania do archiwaliów, a także IT Service oferująca szeroki wybór sprzętu z zakresu IT – wymienia Katarzyna Targosz z firmy Digital Center.

Z różnorodnymi propozycjami dot. skanowania można było zapoznać się również dzięki Mikrofilm–Service, właścicielowi marki Skanowanie.pl. – Oferujemy produkty do digitalizacji, począwszy od małych skanerów do wizytówek, przez skanery dziełowe, po wielkie skanery do map. Nie było jeszcze takiej imprezy u nas w kraju. Na tę chwilę jesteśmy zadowoleni, że wzięliśmy w niej udział – przyznał Krzysztof Buczek z Mikrofilm-Service. Na stoisku Skanowanie.pl obecna była też firma Alstor, dystrybutor skanerów dokumentowych. – Jesteśmy tu pierwszy raz, wrażenia są bardzo pozytywne. Dużo liczba odwiedzających, szczególnie pierwszego dnia – zauważył Bartłomiej Cholewa z Alstor.

Ciekawą ofertę przedstawiła również firma Stangel specjalizująca się w projektowaniu m.in. ekspozycji wystawowych.
– Oprócz wyposażenia w gabloty, wydruki, opisy, informacje wizualne i reprodukcje różnych materiałów na tkaninie, mamy również nietypową rzecz – makiety historyczne i modele wszelkiego rodzaju – powiedział Tomasz Stangel z firmy Stangel.
W ofercie targów pojawiły się też systemy magazynowe i do zarządzania dokumentacją, programy komputerowe oraz wiele specjalistycznych urządzeń i usług do muzeów, archiwów, bibliotek czy nawet biur.

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

Targi Dziedzictwo, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie

Szczególnie istotną część Targów Dziedzictwo stanowiło dwudniowe seminarium współorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem „Bezpieczeństwo zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych – stan obecny i pespektywy”. W ramach spotkania powstały cztery grupy problemowe, które pod czujnym okiem moderatorów zajmowały się kluczowymi dla branży zagadnieniami. Nad rozwiązaniami z zakresu ochrony i profilaktyki konserwatorskiej pracował zespół, w którym znalazło się blisko 150 osób. W skład grupy zajmującej się szkoleniem kadr do muzeów, archiwów i bibliotek weszło ponad 20 osób. Omawianiem trudności związanych z szacowaniem zagrożeń i działaniami w sytuacjach kryzysowych podjął się blisko 50-osobowy zespół. Natomiast o nowych technologiach w ochronie zbiorów dyskutowano w kręgu ponad 70 przedstawicieli branży.

Dodatkowo, w trakcie Targów Dziedzictwo można było oglądać różnorodne wystawy, które na celu miały przybliżenie uczestnikom imprezy działania, jakie są podejmowane na rzecz zachowania archiwaliów dla przyszłych pokoleń. Centralne Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przygotowało ekspozycję, która ilustrowała najpoważniejsze problemy związane z ochroną zasobu archiwalnego. Dzięki Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych można było obejrzeć wystawę „Polska Rozproszona. Program zabezpieczania polskiego dziedzictwa archiwalnego poza granicami kraju”. Natomiast Wydział Konserwacji Dokumentacji Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy zorganizował ekspozycję poświęconą „Ochronie i konserwacji archiwaliów miasta stołecznego Warszawy”.

Targi Dziedzictwo 2013 odbyły się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.