szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

10 najbardziej poszukiwanych obrazów na świecie

24.01.2014

Na deser, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Po odnalezieniu w listopadzie 2013 r. w Monachium 1500 obrazów, które uważano za zniszczone, zastanawiamy się, jakie jeszcze dzieła sztuki zaginęły w dziwnych okolicznościach. Przy pomocy bazy danych portalu The Art Loss Register udało się sporządzić listę 10 najbardziej poszukiwanych obrazów.

„Francis Bacon” Lucian Freud

Zaginął : 1988

Nagroda: 300 tys. niemieckich marek ( 132 tys. funtów)

Lucian Freud "Francis Bacon": artukraine.com.ua

Lucian Freud „Francis Bacon”: artukraine.com.ua

W ciągu 25 lat od zaginięcia obrazu Luciana Freuda nie było żadnych wiadomości. Taka cisza nie jest typowa dla porywaczy dzieł, którzy najczęściej dostarczają informacji o płótnie w celu otrzymania pieniędzy. Po zaginięciu obrazu Lucian Freud napisał własną wersję plakatu «Wanted» na wzór amerykańskich westernów, oferując nagrodę za dzieło w wysokości 300 000 marek niemieckich, ale nawet ten krok był nieskuteczny. Przyjmuje się, że obraz był skradziony przez  jednego z fanów malarstwa Bacona podczas wystawy w Galerii Narodowej w Berlinie.


„Burza na jeziorze galilejskim” Rembrandt van Rijn

Zaginął: 1990

Nagroda: 3,2 mln. funtów

Rembrandt van Rijn "Burza na jeziorze galilejskim”: gardnermuseum.org

Rembrandt van Rijn „Burza na jeziorze galilejskim”: gardnermuseum.org

Obraz „Burza na jeziorze galilejskim” znalazł się wśród 13 obrazów skradzionych podczas rabunku muzeum Isabelli  Stewart Gardner w Stanach Zjędnoczonych. Przebrani za policjantów złodzieje weszli do muzeum i wynieśli 13 eksponatów, wśród których były też prace Moneta, Degasa, Vermeera.  Skradzione obrazy są nadal poszukiwane. Ponad 20 lat FBI bada tę sprawę, ale wciąż pozostaje ona otwarta. Temu, kto dostarczy informacji o obrazach, obiecano nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.


“Le Pigeon aux petit pois” Pablo Picasso

Zaginął: 2010

Nagroda: nie ustalono

Pablo Picasso “Le Pigeon aux petit pois”: artukraine.com.ua

Pablo Picasso “Le Pigeon aux petit pois”: artukraine.com.ua

Mało prawdopodobne jest, że to płótno Pabla Picassa kiedykolwiek pojawi się w muzeum. Wkrótce po kradzieży tego obrazu z  paryskiego Muzeum d’Art Moderne de la Ville, złodziej wrzucił go do śmietnika, który został opróżniony zanim policja zdążyła dowiedzieć się o jego zawartości . Jeśli jednak praca nie została zniszczona, to gdzieś mieszka jej bardzo bogaty właściciel – na aukcji obraz wyceniono na 20 miliony funtów.


„Głowa arlekina” Pablo Picasso

Zaginął: październik 2012

Nagroda: nie ustalono

Pablo Picasso "Głowa arlekina”: artukraine.com.pl

Pablo Picasso „Głowa arlekina”: artukraine.com.pl

Dzieło „Głowa arlekina” Pabla Picassa zostało skradzione podczas włamania do Galerii Kunsthal w Rotterdamie w 2012 r. W trakcie tego rabunku zaginęły również wybitne dzieła Moneta, Matisse’a, Gauguina i Luciana Freuda. Trzech rumuńskich podejrzanych aresztowano w styczniu 2013r., ale obrazy nie zostały znalezione. Natomiast, matka  jednego z podejrzanych powiedziała policji, że spaliła wszystkie skradzione dzieła w piecu, próbując ratować syna. Nadal jednak nie  ustalono, czy resztki obrazów naprawdę były w popiele.


„Sędziowie Sprawiedliwi” Jan van Eyck

Zaginął: 1934

Nagroda: nie ustalono

Jan van Eyck „Sędziowie Sprawiedliwi”: pmrmaeyaert.com

Jan van Eyck „Sędziowie Sprawiedliwi”: pmrmaeyaert.com

Część tryptyku, namalowana przez słynnego holenderskiego malarza, do 1934 roku była okrasą  Gandawski ołtarza w katedrze św Bawona (Belgia). W kwietniu 1934 roku księża katedry odkryli zaginięcie tablic „Sędziowie Sprawiedliwi” oraz „Jan Chrzciciel” . Wkrótce biskup Gandawy otrzymał list z żądaniem za zwrot tablicy „Sędziowie Sprawiedliwi” okupu  w wysokości kilku milionów franków belgijskich. Biskup jednak uznał taką wypłatę za niemożliwą. Po pewnym czasie , tablicę „Jan Chrzciciel” odnaleziono. Tajemnicę lokalizacji drugiego arcydzieła złodziej, widocznie, zabrał ze sobą do grobu. Do dziś podejmowane są próby odnalezienia obrazu.


“Widok Auvers-sur-Oise” Paul Cezanne

Zaginął: 2000

Nagroda: nie ustalono

 Paul Cezanne“Widok Auvers-sur-Oise”: britannica.com

Paul Cezanne“Widok Auvers-sur-Oise”: britannica.com

Podczas gdy cały świat szykował się do świętowania millenium-2000,  złodziej wszedł do Ashmolean Museum w Oksfordzie i sprawił sobie luksusowy prezent na święta – ukradł obraz „Widok Auvers-sur-Oise” Cezanna. Nie ma do dziś żadnej informacji o ewentualnym miejscu, gdzie mógłby znajdować się obraz.


„Portret młodzieńca” Rafael Santi

Zaginął : 1945

Nagroda: nie ustalono

Rafael Santi “Portret młodzieńca”: wga.hu

Rafael Santi “Portret młodzieńca”: wga.hu

„Portret młodzieńca” z XVI w. autorstwa Rafaela Santi zniknął w 1945 roku. Jest to najcenniejsze dzieło z polskich muzeów, które zaginęło w czasie II wojny światowej. Obraz był najpierw w 1939 r. skonfiskowany przez gestapo z Muzeum Czartoryskich w Krakowie  i przeniesiony do rezydencji Hitlera w Berlinie. W wyniku nieznanych okoliczności później płótno trafiło w ręce Hansa Franka i w czasie wojny prawdopodobnie znajdowało się w jego rezydencji na Wawelu. Po wojnie obrazu nie odnaleziono i nie wiadomo, co się z nim stało. Pojawiające się informacje o rzekomym istnieniu obrazu w jednej z zagranicznych kolekcji nie zostały nigdy potwierdzone. Najnowsze informacje o rzekomym odnalezieniu obrazu pochodzą od prof. Wojciecha Kowalskiego – pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury, który 1 sierpnia 2012 r. powiedział, że obraz nie został zniszczony i zostanie odzyskany.


„Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem”  Caravaggio

Zaginął : 1969

Nagroda: nie ustalono

Caravaggio „Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem” : wikipedia.org

Caravaggio „Pokłon pasterzy ze świętym Wawrzyńcem i Franciszkiem” : wikipedia.org

W 1969 roku z oratorium San Lorenzo w Palermo zniknął obraz ręki Caravaggia. Podejrzenie padło na sycylijską mafię , ale przez długi czas nie było informacji ani o organizatorach, ani o ewentualnym miejscu pobytu obrazu. W 2009 r. , były zabójca Gaspare Spatutstsa podczas przesłuchania opowiedział własną wersję smutnego losu płótna. Według niego, obraz zbyt długo leżał w stodole, gdzie był po trochu zjadany przez szczury i świnie. Później nowi właściciele już uszkodzonego obrazu po prostu go spalili.


„Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen” Vincent van Gogh

Zaginął : 2002

Nagroda: 870 tys. funtów

Vincent van Gogh „Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen”: wikipedia.org

Vincent van Gogh „Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen”: wikipedia.org

„Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen” – jeden z dwóch obrazów skradzionych w 2002 roku z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Złodzieje włamali się do budynku przez dach i zdążyli w kilka minut ukraść „Kongregację opuszczającą kościół reformowany w Nuenen” oraz „Widok na morze w Scheveningen” van Gogha. Prace wycenione są na 25 milionów funtów. W 2003 r. policja aresztowała przestępców, ale obrazy van Gogha nie zostały znalezione.


„Koncert” Vermeer

Zaginął: 1990

Nagroda: 3,2 mln funtów

Vermeer "Koncert": wikipedia.org

Vermeer „Koncert”: wikipedia.org

Obraz ten został skradziony z Isabella Stewart Gardner Museum w 1990 roku. Teraz „Koncert” Vermeera szacowany jest na 130 milionów funtów, a więc dzieło jest uważane za najbardziej cenny zaginiony obraz na świecie.

 Źródło: The Daily Telegraph (telegraph.co.uk)

Ganna Melnyk

Portal Rynek i Sztuka

 Rynek i Sztuka - logotyp

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

4 komentarzy do “10 najbardziej poszukiwanych obrazów na świecie”

 1. Szymon

  Znam piękniejszy obraz

  1. oo

   no jaki pochwal się :D ?

   1. Sebastian

    Chodźmy WYMARSZ Rembrandta van Rijna

 2. palion

  fajne i bardzo ciekawe

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.