szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Mistrzyni linorytu – twórczość Małgorzaty Stanielewicz

11.03.2014

Polska: wydarzenia

Głównym motywem jej prac graficznych jest architektura i pejzaż – mamy tu niesamowite miasta, jego elementy, fragmenty map, a wszystko przedstawione nie tylko z dużą wyobraźnią, ale i ogromną precyzją. Jeśli weźmiemy pod uwagę technikę, w jakiej pracuje artystka, czyli linoryt, to mamy tu do czynienia z ogromnym kunsztem. Mowa o grafikach Małgorzaty Stanielewicz.

Artystka serię swoich niezwykłych linorytów prezentuje w galerii artpower.pl. Jej prace zadziwiają precyzją, ilością szczegółów, ale też są sporych formatów jak na grafiki (ok. 50×50 cm), patrząc na to przez pryzmat techniki, jaką jest linoryt, trzeba zdać sobie sprawę z ogromu pracy, wysiłku i czasu włożonego w każde z prezentowanych w galerii dzieł.

Przypomnijmy: linoryt to technika druku wypukłego, podobna do drzeworytu, lecz matrycę stanowi nie drewniany klocek, ale płytka z linoleum. Na powierzchnię płytki nanosi się rysunek, a następnie wycina przy użyciu różnego rodzaju dłutek i noży (w celu uzyskania czarnego rysunku na białym tle, należy w płytce wyciąć elementy tła). Wypukłe części matrycy pokrywa się farbą drukarską, nakłada na papier i odbija za pomocą prasy lub ręcznie. Trzeba bardzo dużej wprawy i talentu, by w linoleum dosłownie „wydłubać” takie prace, z jakimi mamy do czynienia w przypadku Małgorzaty Stanielewicz.

Tematem jej dzieł graficznych jest przede wszystkim architektura, miasto. Ale jak mówi artystka o swoich pracach, nie ogranicza się ona do odwzorowania oglądanych obiektów w sposób fotograficzny. Wybiera je i układa według własnego porządku. To zapiski z odbytych podróży, ale wyciągnięte z pamięci i przetworzone pod wpływem czasu i refleksji. Artystkę fascynują również miejsca opuszczone, zniszczone, pozostawione przez mieszkańców. Architektura postindustrialna według autorki zyskuje klimat nostalgii i ponadczasowości. Monochromatyczność i surowość grafiki wzmagają efekt.

Małgorzata Stanielewicz ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej. Jest członkiem ZPAP.
Uprawia dyscypliny: grafika warsztatowa, kostium teatralny, moda unikatowa, scenografia.
Jej prace znajdują się w zbiorach tj.: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Miedzi w Lubinie, Muzeum w Watykanie, Parlament Europejski w Brukseli oraz w zbiorach prywatnych w Australii, Albanii, Chinach, Niemczech, Szwajcarii, Portugalii, Gran Canarii, Turcji, RPA.

Grafiki Małgorzaty Stanielewicz są dostępne w galerii artpower.pl: http://www.artpower.pl/malgorzata-stanielewicz/galeria/255/ . Ceny dzieł nie przekraczają kwoty 1400 zł.

fot. góra: Małgorzata Stanielewicz, „Locus Fixus II”, źródło: artpower.pl;

Artykuł sponsoruje Artpower.pl

logo (1)

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.