szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Otwarto największe prywatne muzeum w Chinach

02.04.2014

Świat: wydarzenia

Po dwóch latach intensywnych prac w Szanghaju powstało Muzeum niebotycznych rozmiarów. Największe prywatne Muzeum w Chinach należy do dwóch wpływowych kolekcjonerów i pasjonatów sztuki Wanga Wei i Liu Yiqiana. Przedsięwzięcie jest drugą częścią inwestycji, której oficjalne otwarcie miało miejsce 28 marca.

Budowa wielofunkcyjnego obiektu była niezwykłym wyzwaniem i jak podkreśla Yiqian aż dziwne, że zakończyła się na czas. Skali inwestycji nie należy jedynie oceniać po oszałamiających technicznych statystykach. Choć do użytku zostało oddanych ponad 33 tys. m2 powierzchni, z czego 16 tys. m2 przeznaczonych jest bezpośrednio na wystawy, to najistotniejszą kwestią jest zakres tematyczny ekspozycji.

Muzeum Long West Bung oferuje wystawy rozmaitych form działalności artystycznej. To miejsce, w którym nowoczesność łączy się, z tak ważną dla mieszkańców Państwa Środka – tradycją. Na pierwszym oraz drugim piętrze budynku znajduje się wystawa najbardziej rozchwytywanych chińskich artystów współczesnych oraz wszelkich eksponatów związanych z nowymi mediami. Na  kolejnych, prezentowane są klasyczne dzieła chińskich twórców od grafik wykonanych atramentem po antyczne artefakty.

Sam budynek zaprojektowany został przez artystę-architekta  Liu Yichuna.  Minimalistyczna bryła stoi w opozycji do trendów panujących w nowoczesnym budownictwie chińskim, gdzie dominuje „krzykliwość” formy. Głównym celem projektowym było wykonanie sklepienia parasolowego, oraz kilku elementów, które choć ubogie, wyróżniają obiekt od wcześniej wybudowanej części Pudong. W konstrukcji wykorzystany został przede wszystkim beton, którego tekstura doskonale wpasowuje się w surowe ujęcie tematu.

Oprócz tradycyjnych sal ekspozycyjnych do dyspozycji zwiedzających została oddana część komercyjna w tym restauracja, sale koncertowe, biblioteka, wewnętrzny ogród oraz sklep artystyczny. Wszystko to powoduje, że właściciele zdają się odpowiadać na zapotrzebowanie dzisiejszego świata dbając o kompleksowość budynku.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: The Long Museum West Bung; źródło: thelongmuseum.org 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.