szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Obraz Alexandra Jamiesona znaleziony w kościele

07.04.2014

Świat: wydarzenia

Dzieło o tematyce patriotycznej zostało znalezione w kościelnej szafce. Poszukiwania obrazu rozpoczęły się, kiedy Bucks County Museum zdecydowało się zorganizować wystawę prac poświęconych problematyce wojennej. 

2537339472

Alexander Jameson, „An Incident In The Great War”

Organizatorzy zdecydowali, że ekspozycja powinna mieć główny punkt odniesienia. Wśród dokumentacji archiwalnej natknęli się na obraz An Incident In The Great War autorstwa Alexandra Jamesona, który doskonale spełniał powyższy warunek. Problemem było to, że nie można było jednoznacznie określić położenia obrazu.

Dzieło przedstawia żołnierzy rozmawiających z dowódcą siedzącym na koniu. Scenka wielokrotnie wystawiana była Royal British Legion Hall w Weston Turville. Jednak w latach 60., po zamknięciu sali wystawowej wiele dzieł zostało przeznaczonych na sprzedaż. Nie istniał jednak żaden akt dokumentujący transakcję obrazu.

Poszukiwań podjęło się lokalne stowarzyszenie historyków. Dopiero wtedy okazało się , że obraz został przeniesiony do Princes Risborough Royal British Legion Hall, gdzie w 2011 roku został sprzedany anonimowemu kolekcjonerowi. Obraz pozostał w regionie i został odnaleziony w Kościele Elim, gdzie przetrzymywany był w jednej z szafek w pomieszczeniu gospodarczym.

Na szczęście został on umiejscowiony pomiędzy innymi, mniej znaczącymi płótnami, dzięki czemu nie uległ zniszczeniu. Obraz został wyceniony na ok 100 tys. funtów.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Church Elim; źródło Weston Turville

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.