szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Austria nie wykupi kolekcji Karlheinza Essla

08.04.2014

Kolekcje, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Zapadła decyzja dotycząca sprzedaży prywatnej kolekcji dziel sztuki w celu uratowania 4 tys. miejsc pracy. Austria nie zdecydowała się na zakup, tłumacząc swoje stanowisko niewystarczającymi środkami finansowymi. 

Karlheinz Essl w celu ratowania swojej upadającej firmy zdecydował się na sprzedaż 7 tys. dzieł sztuki. Warunkiem postawionym przez kolekcjonera było zbycie kolekcji na rzecz Austrii. Niestety, państwo nie podjęło się zakupu tak dużej ilości dzieł w większości austriackich artystów.

W związku z brakiem zainteresowania Essl wycofał swoją ofertę, zastrzegając, że teraz nie sprzeda jej nikomu. Minister Kultury – Josef Ostermayer – oświadczył, że wraz ze sztabem doradców przeanalizował każdą możliwość, lecz nie znalazł korzystnego dla obu stron rozwiązania. Kolekcja pozostanie więc w podwiedeńskim Muzeum Essla.

Apel dotyczący kategorycznego odrzucenia propozycji przedsiębiorcy wystosowali również dyrektorzy największych austriackich muzeów i galerii. Ich zdaniem gwałtowny wzrost podaży warunkowałby spadek cen zarówno na rodzimym, jak i europejskim rynku. Taki los miałby spotkać prace m.in. Gerharda Richtera i Anselma Kiefera.

Katarzyna Grzemska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.