szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Dla Każdego Gestu Inny Aktor” Anny Steller w ramach jubileuszu Fundacji Grażyny Kulczyk

22.04.2014

Polska: wydarzenia

W sobotę 26 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Art Stations w Poznaniu (ul. Półwiejska 42) odbędzie się trzeci i zarazem ostatni z performansów porezydencyjnych wystawy „Dla każdego gestu inny aktor. Punktem wyjścia dla projektu rezydencyjnego choreografek w galerii jest rozumienie rysunku jako (często efemerycznego) śladu fizycznego ruchu ciała w przestrzeni. Rezydencja Anny Steller w Galerii Art Stations odbywa się w dniach 22-26 kwietnia.

Ostatnimi wydarzeniami performatywnymi w ramach wystawy, które uzupełnią działania Tonny’ego Orrico, czy rezydencje twórcze Aleksandry Borys i Magdy Ptasznik – będą performans Anny Steller, specjalizującej się w pracy z obiektam i działaniach performatywnych w galeriach sztuki, oraz piękny spektakl kolumbijskiego artysty Rodrigo Sobadzo, który pokaże w Poznaniu spektakl „Żniwa”.

Anna Steller, o swojej rezydencji i koncepcji performansu:

W czasie rezydencji będę badać związki nurtu w malarstwie zwanego „action painting” z powstawaniem ruchu, choreografii. Założeniem „action painting”, którego jednym z przedstawicieli był Jackson Pollock było nieskrępowane, spontaniczne rozlewanie farby na płótno.  Moje działania podczas rezydencji w Galerii będę miały formę improwizacji, eksperymentu, reakcji na bodźce zewnętrzne. Chcę się otworzyć na zaskakujące momenty, na zmianę, chcę być aktywnym widzem a jednocześnie żywym eksponatem, chcę doprowadzać swoje działania do nieprzewidzianych następstw, prowokować, stać się czynną i dynamiczną częścią wystawy. 

Autorem spektaklu Żniwa jest Rodrigo Sobarzo de Larraechea -choreograf i artysta-performer chilijskiego pochodzenia. Od ukończenia School for New Dance Development pracuje w Het Veem Theater w Amsterdamie, gdzie odbyły się premiery jego spektakli „United States” (2011) i „The Harvest” (2012). Obecnie przygotowuje z performerką Leą Martini spektakl „Paramount Movement”, który dzięki wsparciu Hauptstadtkulturfonds Berlin zostanie pokazany w Sophiensaele. Jako performer współpracował z Ivaną Müller, Martinem Nachbarem, Jeftą van Dintherem i An Kalerem, Adamem Linderem.

Autor o spektaklu:

W „Żniwach” ogłaszamy scenę teatralną „żyznym gruntem”, takim jak uprawne pole, gdy dojrzewają jego plony w porze żniw. Zgromadzimy uwagę w przestrzeni spektaklu. Aby to osiągnąć, będziemy na Państwa oczach parcelować, orać i zasiewać teren sceny. Zasiejemy różnorodne rzeźby kinetyczne i pozwolimy im rozbrzmiewać podczas sześćdziesięciominutowego dnia pracy. Będziemy zasilać ruch sztucznym oświetleniem scenicznym i pobudzać jego wzrost za pomocą nagranego dźwięku. Pieczołowicie kalibrując nasze zmysły, rozgłaszając nasze ciała jako środki rzeźbiarskie, oddani intuicyjnej sile roboczej, stale migrując pomiędzy różnymi konstelacjami pracy, hipnotycznie pobudzeni do spokoju działania: wydajemy materiał, jesteśmy materiałem.

Anna Steller tancerka, performerka i choreografka. Absolwentka Slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Na scenie występuje od 1993 roku. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow. Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże. W 2005 roku współzałożyła zespół Good Girl Killer.  Obecnie w zespole tworzy wraz z Magda Jędrą. W ostatnim czasie Anna Steller zrealizowała performensy: Przemieszczenie w CSW  Łaźnia „Nieubłagane piękno katastrofy” na wernisaż wystawy Telling the Baltic, Karlskrona 2012, Kronika Audiologiczna (2011) – finisaż wystawy sztuki kobiecej „Łaźnia Damska” wraz z Magdą Jedrą: Lotta I Gula, Le Sni (2010, 2011) Festiwal „Transvizualia”, Tożsamość miejsca na Festiwalu Grassomania w Galerii Miejskiej w Gdańsku (2009), Dziewczynki w czerwonych buciakach na Festiwalu”Streetwaves”. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Jest laureatką Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl Good Girl Killer (2007). Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Mariolą Brillowską (Hamburg), Nigelem Charnockiem w projekcie HAPPY (prod. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk), Anitą Wach, Tomkiem Bazanem.

źródło: Galeria Art Stations

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.