szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz „Główna wygrana” Kazimierza Mikulskiego idzie pod młotek

11.06.2014

Aukcje, Polska, Polska: aukcje

Na licytacji organizowanej 15 czerwca przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 124 dzieła Sztuki Tradycyjnej i Współczesnej. Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na rynku antykwarycznym wybitnego obrazu Kazimierza Mikulskiego. Dzieło „Główna wygrana” z 1965 roku, będzie licytowane od 180 tys. zł.

Mikulski był jedną z najważniejszych postaci powojennej bohemy artystycznej Krakowa, a jego poszukiwania artystyczne koncentrowały się na polach malarstwa i teatru. „Główna wygrana” była eksponowana na wystawie malarstwa polskiego w 1965 roku w Sztokholmie gdzie wzbudziła entuzjazm krytyków. Potem obraz trafił do skandynawskich kolekcjonerów. Zdaniem wielu obserwatorów rynku, tak wspaniały polski obraz powojenny od dawna nie pojawiał się na aukcjach.

Kazimierz Mikulski "Gówna wygrana" 1965, źródło: Dom Aukcyjny Agra Art

Kazimierz Mikulski „Główna wygrana” 1965, źródło: materiały organizatorów

W części prezentującej Sztukę Tradycyjną, uwagę zwraca oferta sprzedaży obrazu autorstwa Józefa Brandta „Trębacz”. Obraz po namalowaniu trafił do Stanów Zjednoczonych. Następnie przez wiele lat znajdował się w rękach jednej rodziny. W ten sposób dzieło zachowało znakomity stan płótna oraz warstwy malarskiej, pozostając nieznaną dotychczas częścią dorobku Brandta. Licytacja „Trębacza” rozpocznie się od 220 tys. zł.

Pod młotek trafią też dwa obrazy autorstwa Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich artystek przełomu XIX i XX wieku. „Portret pani z szalem” z 1913 roku, będzie licytowany od 280 tys. zł. Typowe dla stylu Boznańskiej studium postaci urzeka nastrojem melancholii. Drugie dzieło autorstwa Boznańskiej: „Martwa natura z różami” z 1918 roku, będzie wystawione na licytację z ceną wywoławczą 40 tys. zł.

Entuzjaści rodu Kossaków będą mogli licytować m. in.: obraz olejny Juliusza Kossaka „Pan Pasek pod Lachowicami” z 1861 roku. Obraz przedstawia epizod z „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska, opisującego przebieg bitwy pod Połonką z 1660 roku.

fot. (góra) K. Mikulski, „Główna wygrana” 1965, źródło: materiały organizatorów (fragment)

Źródło: materiały organizatorów

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.