szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Top 10 z roku 1900

16.06.2014

Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Aukcje dzieł sztuki cieszą się dużą popularnością we współczesnym świecie. Dzisiaj prezentujemy listę najdroższych prac malarskich pochodzących z początku XX wieku sprzedanych na aukcjach.

Rank Artysta Cena aukcyjna
Dzieło sztuki
Sprzedane
1 Pablo PICASSO $93 000 000 Garçon à la pipe (1905) 05/05/2004 (Sotheby’s NEW YORK NY)
2 Pablo PICASSO $50 000 000 Femme aux bras croisés (1901-1902) 08/11/2000 (Christie’s NEW YORK NY)
3 Pablo PICASSO $48 231 510 Les noces de Pierrette (1905) 30/11/1989 (Binoche-Godeau PARIS)
4 Pablo PICASSO $45 814 900 Portrait d’Angel Fernandez de Soto (1903) 23/06/2010 (Christie’s LONDON)
5 Claude MONET $39 000 000 Nymphéas (1905) 07/11/2012 (Christie’s NEW YORK NY)

 fragment zestawienia artprice.com

Nowe tysiąclecie to w Europie czas awangardy  charakteryzującej się różnorodnością stylistyczną w obrębie sztuki. Był to czas oryginalnych rozwiązań ideowo-artystycznych, dzięki którym narodziły się nowe kierunki w sztuce takie jak: postmodernizm, fowizm, kubizm, ekspresjonizm, futuryzm czy sztuka abstrakcyjna. Dzięki tej różnorodności na aukcjach możemy dziś podziwiać dzieła o zróżnicowanym sposobie wyrazu i tematyce. Mimo ogromnej liczby artystów, których dzieła dziś cieszą się wielką popularnością, w naszym rankingu znaleźli się tylko ci, których obrazy zostały wycenione najwyżej.

Po raz kolejny zwycięzcą okazał się Pablo Picasso, głównie za sprawą Garçon à la pipe (1905). Dzieło to namalowane zostało, gdy artysta miał zaledwie 24 lata. W 1950 obraz został sprzedany po raz pierwszy za 30 tysięcy dolarów, jednak sprzedaż z 2004 roku przebiła najśmielsze oczekiwania. Gdy Garçon à la pipe został sprzedany został za 104 miliony euro (93 miliony dolarów) trafił na czołówki gazet. Jednocześnie obraz został ogłoszony najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji. Pod koniec 2004 roku płótna Picassa osiągnęły łącznie wartość 241 milionów dolarów (to trzy razy więcej niż w roku 2003), a on sam stanowił 6,7% całościowej światowej sprzedaży aukcyjnej.

Rok 1905 był bardzo ważny dla Picassa. Był to czas, kiedy przeniósł się do Paryża. To tam przygotowywał swoją pierwszą wystawę, jak i rozpoczął współpracę z Fernande Olivierem. Trzy pozostałe prace, które znalazły się w naszym rankingu pochodzą z Niebieskiego Okresu Picassa. Najbardziej popularnym wśród nich jest Les Noces de Pierrette. Obraz znalazł największe uznanie na japońskim rynku, gdzie w 1989 roku japoński bankier zapłacił za niego ponad 48 milionów dolarów. Jego firma niedługo potem upadła, a dzieło zostało w rękach firmy budowlanej Hazama, następnie obraz Les Noces de Pierrette został przekazany do GE Capital. Dziś jest zabezpieczony w skarbcu, niedostępny dla świata.

Impresjonistyczny twórca Claude Monet jest drugim artystą występującym w naszym rankingu. Jego Nymphéas to dzieła, które zawsze sprzedawane są za najwyższe aukcyjne ceny. Najdroższe prace przedstawiające lilie pochodzą z początku XX wieku, szczególnie te namalowane w 1905, które sprzedane zostały aż za 39 milionów dolarów. Jest to drugi wynik co do wysokości cen osiągnięty przez tego artystę na aukcji za prace w tym okresie.

Kolejnym dziełem, które zakwalifikowało się do najlepszej dziesiątki jest Birch Forest Gustava Klimta. Praca została sprzedana za 36 milionów dolarów na aukcji w Nowym Jorku w 2006 roku. Było to niezwykłe wydarzenie, ponieważ prace Klimta pojawiają się niezwykle rzadko na licytacjach. W 2006 roku wartość dzieł Klimta wzrosła o 46%.

Najlepsza dziesiątka dzieł z początku XX wieku wciąż podbija rynek sztuki. Arcydzieła na pograniczu impresjonizmu i abstrakcjonizmu Klimta czy Moneta oraz Niebieski Okres Picassa to prace, które na licytacjach biją kolejne rekordy aukcyjne. Przełom XX i XXI wieku to czas fascynacji dziełami sztuki wielkich mistrzów, za które  ich miłośnicy gotowi są zapłacić na aukcjach miliony dolarów. Dziś aukcje organizowane są na całym świecie, jednak jeśli chcemy nabyć dzieła największych artystów powinniśmy wybrać się do Nowego Jorku, Londynu, Paryża lub Tokio.  Główni nabywcy popularnych obrazów pochodzą z USA, Chin, Europy i Bliskiego Wschodu.

Źródło: artprice.com, Dom Aukcyjny Sotheby’s

oprac. Monika Wasilewska

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.