szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

5 cudownie odnalezionych dzieł sztuki

18.06.2014

Świat: wydarzenia

Odkrycia dzieł sztuki każdorazowo wzbudzają ciekawość kolekcjonerów. Emocje są tym większe, im bardziej znane jest nazwisko na sygnaturze płótna. Oto ranking 5 dzieł sztuki, których odkrycie w istotny sposób wpłynęło na międzynarodowy rynek sztuki. 

„Portret nieznanego mężczyzny” Pabla Picassa

Rekonstrukcja wizerunku z obrazu Pabla Picassa "Woman Ironing (La repasseuse)" (1904), źródło: Guggenheim Museum, New York, Photo: Kristopher McKay

Rekonstrukcja wizerunku z obrazu Pabla Picassa „Woman Ironing (La repasseuse)” (1904), źródło: Guggenheim Museum, New York, Photo: Kristopher McKay

„Woman Ironing”  z 1904 r., autorstwa Pabla Picassa, to nie tylko przejmujący portret paryskiej praczki, ale i dzieło sztuki skrywające w sobie inny obraz. Osobliwość odkryto w czasie studiów nad obrazem w 1989 r., jednak ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały na wnikliwą analizę, bez ryzyka uszkodzenia obrazu. Dzięki wsparciu badań przez Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (w którego zbiorach dzieło znajduje się obecnie), udało się zidentyfikować tajemniczą sylwetkę – zdaniem specjalistów jest to podobizna jednego z dwóch bliskich przyjaciół Picassa – Ricarda Canalsa lub Mateu Fernándeza de Soto.

„Fruits on a table or still life with a small dog” Paula Gauguina

O odkryciu informowaliśmy w kwietniu br. Po 40 latach poszukiwań, odnalezione zostało dzieło Gauguina „Fruits on a table or still life with a small dog”. Obraz zostały skradziony w 1970 roku z domu jednego z brytyjskich arystokratów – Sir Marka Kennedy’ego – przez dwóch mężczyzn podających się za serwisantów. Porzucili oni jednak łup, który za sprawą aukcji rzeczy znalezionych trafił do kuchni pewnego pracownika fabryki Fiata. Sprawa wyszła na jaw dzięki interwencji syna kolekcjonera, który postanowił poddać dzieła ekspertyzie.

Szkic Johna Constable

Rysunek olejny odnaleziony na odwrocie dzieła Johna Constable, źródło Victoria & Albert Museum

Rysunek olejny odnaleziony na odwrocie dzieła Johna Constable, źródło: Victoria & Albert Museum

W listopadzie ubiegłego roku odkryty został szkic Johna Constable.  Rysunek ukryty pod “Branch Hill Pond: Hampstead”, pochodzi najprawdopodobniej z 1821 roku. Dzieło znajduje się obecnie w zbiorach Victoria and Albert Museum w Londynie.

„Salvator Mundi” Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci "Salvator Mundi" (1490-1519)

Leonardo da Vinci „Salvator Mundi” (1490-1519)

W 2011 roku obraz, którego autorstwo przez wiele lat przypisywane było protegowanemu Leonarda da Vinci, okazał się dziełem samego mistrza. Po wielu specjalistycznych ekspertyzach eksperci uznali jednogłośnie, że nie ma mowy o pomyłce, i że obraz olejny przedstawiający Chrystusa wyszedł spod pędzla Leonarda da Vinci. Odkrycie to zostało okrzyknięte jednym z najważniejszych znalezisk artystycznych ostatnich 100 lat.

Szkic Leonarda da Vinci

W 2011 roku eksperci znaleźli także dawno zagubiony rysunek Leonarda da Vinci. Szkic narysowany czerwoną kredką przedstawia profil człowieka z długimi włosami i brodą. Historycy sztuki uważają, że szkic został narysowany przez młodego Leonarda na początku 1470 r., w czasie pobytu we Florencji. Świadczy o tym typ papieru, którego charakterystyka pokrywa się z innymi szkicami mistrza, spoczywającymi obecnie w Galerii Uffizi we Florencji. Naukowcy zauważyli także, że w pobliżu szyi mężczyzny jest słaby szkic niedźwiedzia lub psa. Świadczy to o przynależności szkicu do największego istniejącego zbioru Leonarda da Vinci Codex Atlanticus, który znajduje się w Bibliotece Ambrosiana w Mediolanie. W kodeksie znajduje się pusta przestrzeń, która odpowiada wymiarom znalezionego rysunku. Muśnięcie kleju w kodeksie pasuje do znaku na odwrocie szkicu.

Monika Wasilewska

Fot. (góra) Pablo Picasso Woman Ironing”  (1904) fragm., źródło: Guggenheim Museum

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów