szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Artspace zostanie sprzedany?

14.08.2014

Aukcje, Domy aukcyjne, Świat, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Leon Black amerykański multimilioner i specjalista w dziedzinie zakupu lawerowanego planuje przejęcie jednego z największych platform sprzedających sztukę współczesną Artspace. Do walki o domenę stanęło kilka przedsiębiorstw, oferta Blacka okazała się najlepsza.

Leon Black – choć otrzymał biznesowe wykształcenie na uczelni Harvarda – słynie z wielkiej miłości do sztuki i to jemu przypisuje się zakup najsłynniejszego obrazu Edwarda Muncha Krzyku, który miał miejsce w maju 2012 roku. Do czasu sprzedania Trzech studiów Luciana Freuda autorstwa Francisa Bacona był to najdroższy obraz w historii aukcji dzieł sztuki. Black zapłacił za niego wtedy 119.9 mln dolarów. W 2012 roku Black zainwestował w wydawnictwo Phaidon Press, które publikuje albumy o sztuce, designie i kuchni. Oprócz książek trafiających do detalicznej sprzedaży, przygotowuje również edycje limitowane i serie zamawiane przez firmy i instytucje kultury.

Black zainteresował się propozycją sprzedaży Artspace.com ze względu na fakt stale rozwijającego się rynku sztuki oraz niepohamowanego apetytu inwestorów na sztukę, o czym świadczą chociażby coraz wyższe dochody uzyskiwane przez domy aukcje. Zwrócił uwagę na silniejszą pozycję internetowych aukcji dzieł sztuki oraz na znaczenie roli Internetu w promowaniu sztuki i dzieleniu się wiedzą o niej. Widząc ogromny potencjał, postanowił wykorzystać moment. To właśnie jego oferta była najlepsza dla Artspace. Wygrał z niemiecką Auctionatą, ponieważ zapłaci sporo i na dodatek zapłaci w gotówce. Choć nie ma informacji o wysokości tej kwoty, wiadomo, że Auctionata oferowała jedynie 5 mln dolarów. Umowa między inwestorem a portalem aukcyjnym ma zostać podpisana do końca tego tygodnia.

„Wyścig zbrojeń” na rynku sztuki

Artspace nie jest jedyną firmą zajmującą się internetową sprzedażą dzieł sztuki, która poszukuje inwestorów wspierających rozwój przedsiębiorstwa. Artsy i Paddle8 finansuje m.in. Google, a Saatchi Gallery zostało wykupione przez Demand Media za 17 mln dolarów. Przejęcie Artspace jest odpowiedzią na „wyścig zbrojeń” w dziedzinie aukcji internetowych, który narzucają Christie’s (wydając 50 mln dolarów na rozwój własnych rozwiązań) i Sotheby’s (podpisując umowę z portalem aukcyjnym eBay).

 

Fot. (góra / top), Specjaliści David Norman i Stephane Connery prowadzą licytację telefoniczną obrazu Krzyk, źródło: Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Artspace zostanie sprzedany?”

  1. Lo

    błąd: nie „zakupu lawerowanego”, tylko „zakupu LEWAROWANEGO”.

    proszę poprawić :)

    pozdrawiam

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.