szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Ostatni obraz Williama Turnera z prywatnej kolekcji trafi na aukcję

08.09.2014

Aktualności, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Jeden z ostatnich obrazów wielkiego brytyjskiego malarza będący własnością prywatną trafi na aukcję po raz pierwszy od prawie 140 lat!

Obraz pt. Rzym autorstwa brytyjskiego prekursora impresjonizmu Williama Turnera pojawi się na aukcji dzieł sztuki organizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s. Od 1878 roku pozostawał w rękach jednej rodziny – Rosebery, a kwota, za jaką został ówcześnie zakupiony na aukcji przez Archibalda Primrose’a (5. hrabiego Rosebery i późniejszego premiera Wielkiej Brytanii) wyniosła równowartość 6 142 funtów brytyjskich tj. ok. 31 tys. zł. Dzisiejszą wartość obrazu wycenia się na ok. 20 mln funtów, choć to tylko wstępnie szacowana kwota. Cenę może podbijać fakt, że jest to jeden z kilku obrazów będących własnością prywatnych osób, co więcej – Rzym do tej pory na aukcji pojawił się tylko jeden jedyny raz.

Ekspert Sotheby’s z departamentu dzieł dawnych mistrzów Julian Gascoigne zwraca uwagę na idealny stan zachowania dzieła. Ukończenie go zajęło artyście 7 lat, a po 200 latach od ostatniego pociągnięcia wygląda tak, jakby był przed chwilą zdjęty ze sztalugi w pracowni artysty. Widoczne są nawet fragmenty włosia pędzla, którym Turner posługiwał się, malując obraz. Dzieło to nigdy też nie było poddawane żadnym pracom konserwatorskim.

Rzecznik rodziny Rosebery w jednym z wywiadów wspomina, że „Rzym Turnera przez pierwsze sto lat posiadania zdobił ściany posiadłości rodzinnych, najpierw w Londynie, a później w Mentmore w hrabstwie Buckinghamshire. Przez ostatnie 40 lat wypożyczaliśmy go muzeum. Cieszył nas fakt, że tak znaczna liczba osób przyjeżdżała specjalnie, aby przyjrzeć się z bliska temu obrazowi. Obecnie, aby utrzymać firmę i podołać podjętym zobowiązaniom, zdecydowaliśmy się sprzedać Rzym. Mamy nadzieje, że przyszły właściciel obrazu będzie czerpał tyle samo przyjemności z jego posiadania, ile my”.

Rzym Williama Turnera pojawi się na aukcji pod koniec roku, a dokładnie 3 grudnia 2014 roku w londyńskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s w ramach aukcji dawnych mistrzów. Na chwilę obecną cenę szacuje się w granicach 15-20 mln funtów.

Fot. (góra / top), William Turner, Rzym ze wzgórza Aventine, 1828–9,źródło:  Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

4 komentarzy do “Ostatni obraz Williama Turnera z prywatnej kolekcji trafi na aukcję”

  1. Michal

    Jest jeszcze jeden obraz Williama Turnera „Windsor Castle” w prywatnych rękach !

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.