szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Relacja z Warszawskich Targów Sztuki 2014

21.10.2014

Polska: wydarzenia

12 października 2014 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń polskiego rynku sztuki – Warszawskie Targi Sztuki. Patronat nad wydarzeniem ponownie objął portal Rynekisztuka.pl. Jakie niespodzianki przygotowali dla nas organizatorzy w tym roku?

„Moje malarstwo jest w całości efektem otwarcia na naturę, jest inspirowane naturą. Nie ilustruję natury, ale swoimi obrazami otwieram drogę widzowi do jej własnego przeżywania.” – tymi słowami Tadeusza Dominika, promowane były tegoroczne, dwunaste już Warszawskie Targi Sztuki. Impreza ponownie odbyła się w prestiżowych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wydarzenie miało miejsce w dniach 10 – 12 października, kiedy to kolekcjonerzy, inwestorzy oraz wszyscy sympatycy sztuki mieli sposobność zapoznać się z najlepszymi przedstawieniami najprężniej działających galerii sztuki w Polsce i nie tylko, osobiście spotkać się z przedstawicielami tychże instytucji, wziąć udział w szeregu wydarzeń towarzyszących, a w końcu wybrać najciekawszy ich zdaniem obiekt i wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych. Targom ponownie towarzyszyła idea promowania sztuki, nie tylko wśród kolekcjonerów i marszandów, lecz także wśród odbiorców stawiających na rynku sztuki swoje pierwsze kroki. Jak założenia te sprawdziły się w praktyce?

Nie da się ukryć, że zupełnie słuszna idea w ciągu ostatnich 4 lat stała się chętnie używanym hasłem, które nie zawsze musi mieć odniesienie do stanu faktycznego. Po ogromnym sukcesie ubiegłorocznej edycji, której zupełnie nowa odsłona dała nam duże nadzieje na pierwszą w skali Polski imprezę światowego poziomu, 12. edycja do formatu wniosła niewiele nowości. Wydarzenie miało wymiar skrajnie kolekcjonerski, w żaden sposób nie próbujący rozwinąć formuły Targów: w dalszym stopniu mieliśmy do czynienia z wysokiej klasy sztuką, reprezentowaną przez szereg profesjonalistów, nazwiskami, które w ogólnym rozrachunku tworzą polską scenę artystyczną oraz produktami rzemiosła artystycznego wysokiej klasy, które jednak pozostawały tajemnicą dla odwiedzających z niewielką wiedzą w zakresie sztuki. Z pomocą na szczęście przyszły wyczekiwane przez nas wydarzenia towarzyszące, w szczególności wykłady poświęcone twórczości Andrzeja Wróblewskiego (o którym pisaliśmy niedawno w naszym cyklu Rynek sztuki pod lupą) oraz rynkowi rozwijającej się dynamicznie fotografii kolekcjonerskiej. Choć krótkie, stanowiły one merytoryczny wstęp do problematyki, z którą do czynienia może mieć zarówno amator, jak i doświadczony kolekcjoner sztuki współczesnej. W ogólnym rozrachunku trudno uznać je jednak za silne marketingowe bieguny, które są w stanie skutecznie zachęcać do odwiedzenia targów, przez osoby z zewnątrz. Szczególnie biorąc pod uwagę doskonałą lokalizację samego wydarzenia i sąsiedztwa chętnie przecież uczęszczanego Krakowskiego Przedmieścia oraz samego Placu Zamkowego.

Wnętrze Arkad Kubickiego ponownie oddano w ręce Leny Szwed-Strużyńskiej, wieloletniej scenografki teatralnej i telewizyjnej oraz właścicielki Galerii Sztuki Współczesnej Mostra, którą również mogliśmy spotkać na Targach. Ogółem było ono kopią projektu z poprzedniej edycji  – niezwykle funkcjonalną, estetyczną i dopasowaną do wnętrza, jednak pozbawioną światła, przez co odbiór prac mógł sprawiać problemy, szczególnie starszym odwiedzającym. Z pewnością nie skorzystała na tym fakcie monograficzna wystawa prac wspomnianego wcześniej Tadeusza Dominika, której część na WTS trafiła wprost z prywatnego archiwum Ireny i Janusza Szewińskich.

W sumie w wydarzeniu wzięło udział 53 wystawców, w tym 2 wydawnictwa, 30 wystawców sztuki współczesnej, 18 wystawców skoncentrowanych na sztuce dawnej oraz 3 firmy powiązane z rynkiem sztuki. W tym roku tylko trzy zagraniczne galerie zechciały zaprezentować się na WTS: Galerie Schmalfuss z Berlina, specjalizująca się w sztuce japońskiej galeria South Uist „Asian Art” oraz Aniquariat Krak, założony przez polskiego kolekcjonera starych map i grafik Stanisława Szymczyka w Ditzingen kolo Stuttgartu. Podkreślenia wymaga różnorodność, z jaką mieliśmy do czynienia, mimo że aż 28 galerii zdecydowało się zaprezentować na WTS kolejny rok z rzędu. Niezwykle cieszy nas również fakt, że swoją ofertę przedstawiły również trzy galerie docenione przez nas w cyklu Zainwestuj w sztukę: Galeria Stalowa, Galeria Sztuki Współczesnej 101 Projekt oraz Ney Gallery&Prints. Lista wszystkich wystawców dostępna jest stronie głównego organizatora wydarzenia, którym jak w roku ubiegłym był Dom Aukcyjny Rempex.

Piotr Wilczak

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.