szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Nadchodzące aukcje w Sotheby’s i Christie’s

03.11.2014

Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Nowojorskie domy aukcyjne spodziewają się rekordowych sum na zbliżających się aukcjach. Kolekcjonerzy konkurować będą o sztukę wartą ponad 1,5 miliarda dolarów. W analogicznym okresie ubiegłego roku Christie’s zarobiło ponad 782 mln dolarów, ustanawiając nowy rekord sprzedażowy. Jak będzie w tym roku? Poniżej przestawiamy najciekawsze i najbardziej wartościowe obiekty nadchodzących aukcji w Christie’s i Sotheby’s.

Sotheby’s zaoferuje prawdziwy rarytas, rzeźbę z brązu autorstwa Alberta Giacomettiego pt. „Chariot,” z 1951, która może uzyskać sumę ponad 100 mln dolarów. Jest to prawdopodobne z uwagi na inną rzeźbę, „Homme qui marche I”, która w 2010 roku została sprzedana za kwotę 104,3 mln dolarów, ustanawiając rekord dla prac tego artysty.

Christie’s przewiduje, że tegoroczna aukcja sztuki powojennej i współczesnej może przynieść ponad 600 mln dolarów. Jest to najwyższa kwota, jaka została oszacowana przez jakikolwiek dom aukcyjny. Najważniejsze dzieła, jakie pojawią się na aukcjach w Christie’s to „Triple Elvis (Ferus Type)” i „Four Marlons” Andy’ego Warhola. Ich przewidywana cena to ponad 130 mln dolarów.

„Seated Figure” Francisa Bacona Christie’s szacuje sprzedać za 60 milionów dolarów. Rok temu artysta ustanowił rekord najdroższego dzieła sztuki w historii. Jego tryptyk „Three Studies of Lucian Freud” został sprzedany za 142,3 mln dolarów.

Poza sztuką powojenną i współczesną na licytacjach pojawią się także dzieła impresjonistów, m.in. Edouarda Maneta. Jego obraz „Le Printemps”, może zostać sprzedany za ponad 35 mln dolarów (poprzedni rekord to 33,2 miliony dolarów za obraz “Self Portrait with a Palette”).

Sotheby’s zaoferuje dzieła wielkich artystów: rzeźbę Amadeo Modiglianiego „Tate”, której wartość szacuje się na 45 mln dolarów, obraz „Liz #3 (Early Colored Liz)” Andy’ego Warhola, którego wartość szacowana jest na 30 mln dolarów oraz „Nature morte, vase aux marguerites et coquelicots” Van Gogha, który to obraz może osiągnąć sumę między 30 a 50 mln dolarów..

Dla obrazu Marka Rothko „No. 21 (Red, Brown, Black and Orange)” z 1951 roku przewidywana cena to ponad 50 milionów dolarów. To najwyższa szacowana cena zbliżających się licytacji w Sotheby’s.

W Sotheby’s aukcje dzieł impresjonistów i sztuki nowoczesnej ruszą we wtorek, dzień później w Christie’s. Aukcje dzieł powojennych obu domów odbędą się w przyszłym tygodniu.

Agnieszka Skowron

Fot. (góra) Francis Bacon „Seated Figure” (1961), źródło: Tate

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.