szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Cézanne niewidziany od 100 lat pojawi się na aukcji

23.12.2014

Świat: aukcje

Jeszcze na dobre nie skończył się rok 2014, a już możemy snuć plany o kolejnych wielkich rekordach na wielomilionowym, światowym rynku sztuki. Jest kilka nazwisk, których obecność od razu budzi wiele emocji, jest to Francis Bacon, Alberto Giacometti, Barnett Newmann czy… Paul Cézanne. Ten ostatni pojawia się na aukcjach tak rzadko, że nawet wzmianka powoduje wielkie ożywienie.

4 lutego 2015 roku dom aukcyjny Christie’s odda pod młotek niezwykle cenną pracę noszącą francuski tytuł Vue sur L’Estaque et Le Château d’If  powstałą w latach 1883-1885. Została ona zakupiona przez Samuela Courtaulda – brytyjskiego potentata przemysłowego trudniącego się włókiennictwem. Gdy zaczął gromadzić coraz większą fortunę, Courtauld postanowił odpowiednio ją wykorzystać i zainteresował się kolekcjonowaniem sztuki. Początkowo kupował renesansowych klasyków, a gdy stopniowo zaczął wnikać w pasjonujący świat malarstwa odkrywał i młodsze epoki – później skupił się na impresjonistach i postimpresjonistach, aż natrafił na Cézanne’a. Była to miłość od pierwszego spojrzenia na płótno, która poraziła serce mężczyzny w słoneczne majowe popołudnie roku 1922. Courtauld wybrał się wówczas do Burlington Fine Arts Club, gdzie na wystawie prezentowano płótna postimpresjonistów, w tym właśnie wielkiego Cézanne’a…

Od tego wydarzenia „zwykłe” hobby milionera przerodziło się w prawdziwą pasję. Samuel Courtauld zaczął kupować więcej, wyszukiwał okazji, walczył o najcenniejsze prace. Nie interesowały go ani mądre tyrady uczonych o dziełach, ani krytyka w prasie. Kierował się jedynie – niczym wielki romantyk – sercem i „czuciem”, choć zdarzało mu się prosić o radę żonę. W ten sposób w jego ręce trafiły dzieła wybitnych Francuzów m.in. Moneta, Renoira, nie zapominając o Cézannie. W ten sposób stworzył fundamenty pod nową londyńską galerię sztuki Courtauld Gallery and Institute of Art, która otworzyła się w latach 30. ubiegłego stulecia.

Somerset House w Londynie, w którym mieści się Courtauld Institute of Art, źródło: Wikipedia

Somerset House w Londynie, w którym mieści się Courtauld Institute of Art, źródło: Wikipedia

W 1936 roku do kolekcji dołączył pejzaż Vue sur L’Estaque et Le Château d’If, o który kolekcjoner musiał być bardzo zaborczy, skoro od tego momentu zaszczytu jego podziwiania dostąpić mogli tylko nieliczni, aby nie powiedzieć „wybrani”. Co urzekło Courtaulda? Dzieło powstało w portowym francuskim miasteczku bliskim sąsiedztwie Marsylii i jest jednym z niewielu płócien pionowych będących przykładem doskonałego ujarzmienia koloru. Kompozycja i układ nieba, morza i niskiej portowej zabudowy harmonizuje ze sobą i daje poczucie spokoju.

Jay Vincze, szef działu impresjonizmu i sztuki współczesnej w Christie’s, podczas prezentacji dzieła wspomniał: „Wyjątkowa jakość, rzadkość i świeżość jaka bije z pracy Vue sur L’Estaque et Le Château d’If da szansę kolekcjonerom i galeriom sztuki z całego świata jedną jedyną szansę w tym pokoleniu uczestniczenia w aukcji tego ponadczasowego dzieła sztuki. Odznacza się ono równie wyjątkową proweniencją, ponieważ przez tyle lat było w posiadaniu w jednego z najznakomitszych wśród koneserów sztuki i filantropów – Samuela Courtaulda. Liczymy na to, że ta aukcja przyciągnie kolekcjonerów z całego świata”.

Wstępna cena szacunkowa wynosi od 8 do 12 mln funtów, czyli od 43 do 65 mln złotych, a w tym wypadku estymacja może okazać się nietrafiona.

Fot. Paul Cézanne, Vue sur L’Estaque et Le Château d’If, 1883-1885, źródło: Christie’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka
portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.