szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Światowa oferta aukcyjna styczeń-luty – będą kolejne rekordy?

09.01.2015

Analiza rynku sztuki, Świat: aukcje

W Nowym Roku zaczynają dochodzić nas dobre informacje na temat ofert domów aukcyjnych, choć w styczniu raczej nie powinniśmy się spodziewać żadnych światowych rekordów ani większych emocji. Jednakże już od lutego proponujemy wszystkim bacznie obserwować wyniki aukcyjne „gigantów”. Najwięcej emocji będzie budzić Wenecja autorstwa Claude’a Moneta wyceniana na 46 mln dolarów!

Sztuka Dawnych Mistrzów

W tym miesiącu również pasjonaci klasyki będą mieli okazję zakupić rysunki Dawnych Mistrzów. Powinni oni zapoznać się przede wszystkim z ofertą Sotheby’s, ponieważ już 28 stycznia pod młotek trafią szkice Rubensa, Théodora Géricaulta czy Francesca Guardiego. Ich cenę estymuje się w granicach 200-350 tys. dolarów. Innych klasyków będziemy mogli kupić znacznie taniej – przykładowo rysunek renesansowego mistrza Fra Angelico przedstawiający Madonnę z Dziecięciem szacuje się na maksymalnie 3 tys. dolarów.

Dzień później, czyli 29 stycznia, również w Sotheby’s zaplanowana jest nieco bardziej emocjonująca aukcja Dawnych Mistrzów, kiedy będziemy mieć możliwość zakupu dużych nazwisk i znakomitych klasyków europejskiego malarstwa. Najdrożej wycenianą pracą jest obraz autorstwa Aerta van der Neera, holenderskiego malarza, którego twórczość przypada na XVII wiek, pt. Zamarznięta rzeka podczas zachodu słońca wykonany farbą olejną na desce dębowej. Może osiągnąć nawet 6 mln dolarów!

Aert van der Neer, FROZEN RIVER AT SUNSET, źródło: Sotheby's

Aert van der Neer, FROZEN RIVER AT SUNSET, źródło: Sotheby’s

Drugim highlightem aukcji będzie praca niezwykle popularnego włoskiego twórcy Canaletta tym razem przedstawiająca nie wenecką wedutę, ale stolicę Wielkiej Brytanii Londyn i słynny St. James Park. Również przewiduje się 6 mln dolarów za to dzieło. Pojawi się także rodzina Breughelów – Jan Breughel Starszy wraz ze sceną biblijną, kiedy zwierzęta wchodzą do Arki Noego (wycena do 4,5 mln dolarów) oraz Jan Breughel Młodszy i jego mitologiczne dzieło Venus at the forge of Vulcan (1,6 mln dolarów). Warto wspomnieć też o nastrojowym obrazie Johna Constable’a prezentującym Katedrę Salisbury. Co ważne, aż 15 dzieł wycenianych jest na powyżej 1 mln dolarów, z czego aż pięciu z nich niższa wartość szacunkowa zaczyna się od 3 mln.

XIX wiek w Europie

Kolejna propozycja, tym razem Bonhamsa i Sotheby’s, skierowana jest dla fanów sztuki XIX-wiecznej Europy. 21 stycznia w pierwszym z nich odbędzie się ciekawa aukcja, podczas której będzie można zakupić prace mniej znanych, ale znakomitych warsztatowo artystów. Jednym z ważniejszych jest dzieło Edwarda Leara – angielskiego malarza, który zasłynął ze swoich przedstawień tajemniczego kraju – Albanii. Tym razem nie będzie to jednak obraz prezentujący dzikie krajobrazy Krainy Orłów, lecz Ziemię Obiecaną – wycenia się go na ok. 200 tys. złotych. Na aukcji pojawią się też klimatyczne uliczki i sceny XIX-wiecznego Paryża autorstwa Edouarda Henriego Leona Cortèsa czy Eugène’a Galien-Laloue. W Sotheby’s natomiast podobna aukcja odbędzie się 30 stycznia w nowojorskim oddziale. Do kupienia będą prace francuskich, włoskich, holenderskich, niemieckich i hiszpańskich mistrzów pędzla, jednak oprócz sztuki XIX wieku znów nadarzy się okazja do zasilenia kolekcji o sztukę średniowieczną i renesansową.

Rene Margritte i Claude Monet

Prawdziwa gratka zacznie się dopiero od lutego. Mocne wejście będzie mieć Sotheby’s i zaplanowana na 3 lutego aukcja sztuki surrealistycznej. Christie’s, depcząc po piętach konkurencji, zorganizuje dzień później licytację o tej samej tematyce. Pojawi się doskonały wybór prac Rene Margritte’a, Joana Miro, Maxa Ernsta, kilka prac Marca Chagalla, Francisa Picabii, Yvesa Tanguya i Daliego. Większość prac wyceniana jest od 4,5 mln dolarów.

Jednak to nie surrealizm będzie wisienką na torcie, ale aukcje impresjonizmu, w szczególności w londyńskim oddziale Sotheby’s. Podczas wieczornej aukcji 3 lutego pojawi się niezwykle rzadki i cenny obraz Claude’a Moneta prezentujący Grand Canal w Wenecji z 1908 roku. Wycenia się go na niemal 46 mln dolarów!

Claude Monet, Le Grand Canal, 1908, źródło: Sotheby's

Claude Monet, Le Grand Canal, 1908, źródło: Sotheby’s

Helena Newman – szefowa departamentu impresjonizmu i sztuki współczesnej w Sotheby’s twierdzi, że „Popyt na  prace Claude’a Moneta jest obecnie w szczytowej fazie. Kolekcjonerzy podejmujący się licytacji jego dzieł pochodzą z cztery razy większej liczby krajów niż chociażby dekadę temu. Podobny obraz Moneta sprzedaliśmy w 2013 roku, uzyskał on wtedy 20 mln funtów, spodziewamy się zatem podobnie świetnego wyniku w lutym 2015 roku”.

Le Grand Canal powstał podczas trzymiesięcznej wyprawy malarza do Wenecji w 1908 roku, kiedy to odbyło się tam jedno z pierwszych słynnych weneckich Biennale. Dla Moneta było to szczytowe osiągnięcie twórczości dojrzałej.

Zanim unikatowe przedstawienie Wenecji trafi pod młotek Sotheby’s objedzie cały świat od Hong Kongu, przez Londyn, do Nowego Jorku, gdzie będzie prezentowane kolekcjonerom zainteresowanych kupnem. Wcześniej wisiał w murach National Gallery w Londynie.

Fot. (góra / top) Claude Monet, Le Grand Canal, 1908, źródło: Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.