szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Francja obniża VAT od kupna dzieł sztuki

07.01.2015

Poradnik, Prawo, Świat: wydarzenia

Francuski rynek sztuki, mimo znacznego potencjału, nie należy do największych na świecie. Do podstawowych problemów zalicza się konserwatywne podejście i ogólny brak zainteresowania kupnem dzieł sztuki. A nawet jeżeli znajdzie się ktoś, kto chciałby zainwestować, do niedawna musiał zmagać się jeszcze z wysokim podatkiem. Od 1 stycznia sytuacja ma się zmienić.

Obniżanie podatków sprzyja ożywieniu we wszystkich gałęziach gospodarki, pod warunkiem, że nie stanowi to zbytniego obciążenia dla finansów publicznych. Dotyczy to również rynku sztuki, który we Francji jest na wpółmartwy i określenie to nie jest przesadzone. Do połowy grudnia jeszcze nic nie wskazywało, że coś może się w tym zakresie zmienić. Jednakże od 1 stycznia system podatkowy Francji złagodniał. Obniżono poziom podatku VAT od zakupu dzieł sztuki z 10% na 5,5%. Zostało to poparte zarówno przez Parlament jak i Senat. W ten sposób bezpośrednia sprzedaż prac od artysty ma być łatwiejsza i tańsza.

Za projekt ustawy odpowiedzialny jest David Assouline – senator i członek Partii Socjalistycznej, reprezentant Paryża. Jak wielokrotnie podkreślał wysokie podatki nałożone na sprzedaż bezpośrednią przeczą logice ekonomii. Nie sprawdziły się też w praktyce. Do niedawna VAT od sprzedaży dzieł sztuki utrzymywał się na poziomie 7%, po czym zwiększono go do 10%. Spowodowało to jeszcze większy zastój, a rodzimi kolekcjonerzy i profesjonalni handlarze dziełami sztuki chętniej kupowali prace artystyczne za granicą niż w kraju. Od tygodnia Francuzi cieszą się obniżką do 5,5% i choć jeszcze za wcześnie, aby merytorycznie ocenić sytuację, spodziewane jest przynajmniej częściowe ożywienie na francuskim rynku sztuki.

Dla przykładu w Luksemburgu jest to zaledwie 3%, natomiast na Węgrzech aż 27%! Taka rozbieżność podatkowa nie sprzyja wymianie handlowej na terenie Unii Europejskiej i dotyczy to również rynku sztuki. Znacznym ułatwieniem i usprawnieniem przepływu towarów – w tym i prac artystycznych – byłoby wyegzekwowanie wspólnej polityki fiskalnej wśród państw Unii Europejskiej odnośnie sprzedaży bezpośredniej. Choć prawdopodobnie nie nastąpi to w ciągu kilku a nawet kilkunastu najbliższych lat… Niemniej jednak Francja uczyniła znaczący krok do przodu, a uczestnicy europejskiego rynku sztuki powinni wnikliwie i z uwagą obserwować zachodzące w związku z tym zmiany.

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.