szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Miejskie pejzaże w Tymusz Gallery

30.03.2015

Polska: wydarzenia

Tymusz Gallery to internetowa platforma dla sztuki, która powiększyła swoje portfolio o kolekcję prac Marcina Białasa.

Marcin Białas

Posługując się techniką druku wklęsłego, artysta stworzył serię grafik, które składają się na cykl „Organizm nazwany miastem”. Osadzone w konkretnej rzeczywistości, zainspirowane najbliższym otoczeniem prace, oparte zostały na motywach architektonicznych. Głównym założeniem cyklu pozostaje uchwycenie obecności człowieka w przestrzeni miejskiej. Paradoksalnie jednak Marcin całkowicie rezygnuje z pokazania postaci ludzkiej w dosłownej formie, skupiając się na tym, by jak najpełniej oddać „ducha miejsca”, zaś figura człowieka (dominująca we wcześniejszym etapie jego twórczości) potraktowana jest w sposób symboliczny. Również struktura miejska oddana jest niedosłownie. Artysta, portretując rzeczywistość, poddaje ją procesowi transformacji, po to, by zbudować ją na nowo. Punktem wyjścia pozostają miejsca autorowi dobrze znane i oswojone – na czele z Katowicami, w których spędził znaczną część swojego życia. On sam przyznaje się do fascynacji tym miastem, czując się wnikliwym obserwatorem przemian, które dotknęły je w ostatnim czasie.

Marcin z otaczającej go przestrzeni, potrafi wypreparować poszczególne jej fragmenty. Każdy z nich tworzy autonomiczny organizm, z własną, niezwykle bogatą morfologią znikających w ciemnościach ścieżek, spirali schodów pozbawionych początku i końca, tuneli, wejść, wyjść i niezliczonych pięter. Poprzez fragment oglądamy całość, podążając za autorem. Marcin jednak umiejętnie gubi tropy, sprzyjające identyfikacji miejsca. Oddala to pytanie o jakikolwiek konkretny adres. Nie ma obowiązku “nazywania”, dzięki czemu tworzy się bardzo otwarty obraz, nieobarczony jakąkolwiek nachalną jednoznacznością. To zapis raczej niż opowieść, rodzaj nieciągłej wypowiedzi, sztuka fragmentu, nietrwoniąca swojego znaczeniowego potencjału w wirtuozerskim popisie warsztatowych umiejętności. Powściągliwość wzmaga tajemnicę, poszerzając i pogłębiając przestrzeń tych prac. [Cytat pochodzi z tekstu autorstwa Grzegorza Hańderka]

Stanisław Kluska

Stanisław Kluska

Stanisław Kluska

W portfolio Tymusz Gallery dostępne są również oparte na improwizacyjnej kresce grafiki Stanisława Kluski, cenionego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, autora grafik, rysunków i plakatów, tworzą zbiór przejmujących opowieści, pełnych osobistych wspomnień, doświadczeń i metafor. Pod adresem www.tymuszgallery.com znaleźć można największą dostępną w sprzedaży kolekcję dzieł artysty, stanowiących wizytówkę jego twórczości.

Kolekcja prac Stanisława Kluski stanowi reprezentacyjne portfolio artysty, ujawniając jego biegłość warsztatową i pełną swobodę w posługiwaniu się formą i materią graficzną. Wykonane w technice akwaforty prace, oparte na metaforycznej narracji i uniwersalnym przekazie, uznane zostały za wybitne dzieła polskiej grafiki artystycznej. Twórczość Stanisława Kluski zdobyła również uznanie za granicą – w 2014 roku artysta otrzymał główną nagrodę Premio Internazionale di Grafica „Leonardo Sciascia Amateur d’estapmes”, (Grand Prix 2013) w Mediolanie.

Halina Tymusz

Halina Tymusz

Halina Tymusz

Za powstanie Tymusz Gallery odpowiadają młodzi artyści, dla których obraz stanowi formę dialogu z odwiedzającymi i punkt wyjścia w tworzeniu przestrzennych aranżacji. Twórcami koncepcji są Aleksandra Piaseczna, Kacper Sędzielewski (Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego) w zakresie fotografii, Izabela Tymusz (Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach) w zakresie stylizacji i Zofia Rogula (Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach), która odpowiedzialna była za graficzną stronę projektu.

Początkowo Tymusz Gallery łączyła w sobie funkcję platformy, promującej twórczość malarki Haliny Tymusz oraz miejsca, w którym można bezpośrednio nabyć jej prace. W przyszłości Tymusz Gallery planuje rozwinąć swą działalność o promocję innych autorów. Ideą jest stworzenie spójnej kolekcji prac, których tematem przewodnim jest figuratywizm.

Halina Tymusz to autorka nostalgicznych, malarskich poematów, które w wyjątkowy i piękny sposób oddają dziecięcą wrażliwość, prowokując rodzaj sentymentalnego wzruszenia. Malarka, portretując swoich bohaterów, ulega teatralizacji rzeczywistości i sprawia, że dzieci, odgrywając powierzone im role, tworzą własny, tajemniczy świat wyobraźni i marzeń.

Tematyka obrazów jak również ich charakterystyczna kolorystyczna nastrojowość, gra barw, precyzja i technika prowadzenia pędzla sprawiają, że w pracach artystki odnaleźć można zarówno cytaty z twórczości malarzy okresu Młodej Polski, jak również ślady fascynacji mistrzami impresjonizmu.

Prace malarki od lat cieszą się uznaniem w krajach Europy Zachodniej. Dzięki działalności Tymusz Gallery mają szansę dotrzeć do szerszej publiczności w Polsce i na świecie. Tymusz Gallery działa pod adresem www.tymuszgallery.com.

Tymusz Gallery w Tychach

www.tymuszgallery.com

Tymusz Gallery w Tychach

www.tymuszgallery.com

Tymusz Gallery w Tychach

www.tymuszgallery.com

https://www.facebook.com/tymuszgallery

Fot. Kacper Sędzielewski

Artykuł sponsorowany

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.