szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Najpopularniejsza artystka 2014 roku?

08.04.2015

Świat: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Według ankiet przeprowadzonych w muzeach w roku 2014 roku okazuje się, że najpopularniejszym artystą jest kobieta i pochodzi z Japonii. Jest to wszystkim znana filagranowa i już wiekowa Yayoi Kusama. Na jakiej podstawie to ustalono?

Przede wszystkim zbadano liczbę odwiedzających poszczególne wystawy. I tak na przykład w amerykańskich galeriach przez ostatnie 6 lat dominowali mężczyźni, ponieważ jedynie 27% wszystkich wystaw indywidualnych prezentowały twórczość kobiecą. Mężczyźni natomiast mogli cieszyć się dużą przychylnością ze strony kuratorów – niektórzy mieli aż po siedem wystaw indywidualnych w ciągu roku – należą do nich m.in. Andy Warhol, Ellswort Kelly i Jasper Johns. Wśród kobiet najczęściej wystawianych kobiet była Kara Walker – zorganizowano jej w USA aż cztery solowe ekspozycje. Warto tutaj wspomnieć, że w Stanach monopol na program wystaw mają tak naprawdę cztery galerie dyktujące pozostałym warunki i kształtujące rzeczywiste trendy. Należą do nich wszystkim znane Gagosian, Hauser & Wirth oraz David Zwirner.

Okazuje się, że odbiorcy sztuki nie tylko nie są przeciwko sztuce kobiecej, ale także bardzo chętnie tej sztuce poświęcają wiele uwagi. Dlatego w 2014 roku najchętniej i najczęściej oglądaną artystką była Yayoi Kusama. Na drugim miejscu uplasowała się Marina Abramovic, której retrospektywa w nowojorskiej MoMie przyciągnęła ponad 7100 widzów dziennie chcących zobaczyć, jak siedzi bez ruchu w galerii. Również na uwagę zasługuje Pipilotti Rist. Jej instalację oglądało blisko 6,200 widzów każdego dnia.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Kusamy, o której przecież aż tak głośno w ubiegłym roku nie było? 86-letnia artystka prezentująca swoje groszki i lustrzane instalacje w Południowej i Środkowej Ameryce budziła naprawdę wielkie zainteresowanie – na wystawy dotarło przeszło 2 mln osób! Obecnie możemy obejrzeć jej prace w Azji Południowo-Wschodniej – od Tajwanu po Nowe Dehli, gdzie również jest bardzo popularna. Jeżeli wziąć pod uwagę wyniki oglądalności, Kusamę można określić symbolem globalizacji w sztuce współczesnej. Jest artystką docenianą, lubianą i chętnie kupowaną na całym świecie jeszcze za życia, co rzadko na rynku sztuki ma miejsce.

 

Fot. Yayoi Kusama, źródło: Pinterest.com

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.