szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowo odnalezione autoportrety Francisa Bacona na aukcji Sotheby’s

29.04.2015

Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Dwa odnalezione niedawno autoportrety Francisa Bacona – Self – Portrait z 1975 roku oraz tryptyk Three Studies for a Self- Portrait pochodzący z 1980 roku – trafią na aukcję w Sotheby’s. Wcześniej znajdowały się one w prywatnej kolekcji, ale spadkobiercy właściciela postanowili sprzedać je. Szacuje się, że cena każdego z nich może wynieść nawet 15 milionów funtów.

Francis Bacon, Three Studies for a Self - Portrait, 1980 rok, źródło: Sotheby's

Francis Bacon, Three Studies for a Self – Portrait, 1980 rok, źródło: Sotheby’s

Zagadką pozostają losy owych autoportretów. Nikt nie wie kto był ich pierwszym właścicielem. Jak podkreśla Oliver Baker, specjalista od sztuki współczesnej z Sotheby’s: „Wiedzieliśmy, że te obrazy istnieją, lecz ich lokalizacja pozostawała zagadką”.

Autoportret z 1975 roku powstał tuż po samobójstwie kochanka Bacona – George’a Dyera, z kolei tryptyk z 1980 roku porusza temat nieuchronności śmierci.

Zainteresowanie pracami Francisa Bacona nie maleje od czasu rekordowej aukcji z 2013 roku, kiedy to tryptyk „Three Studies of Lucian Freud“ z 1969 roku, sprzedany został za astronomiczną kwotę 142,4 milionów dolarów.

Licytacja autoportretów będzie miała miejsce 1 lipca na organizowanej przez Sotheby’s w Londynie Wieczornej Aukcji Sztuki Współczesnej.

Fot. Francis Bacon, Self- Portrait, 1975 rok, źródło: Sotheby’s

Dominika Nizińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017