szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekordowa cena za dzieło Marka Rothko na aukcji Christie’s

15.05.2015

Magazyn, Świat: aukcje

13 maja, na wieczornej aukcji pn. Post-war&Contemporary Art w Christie’s w Nowym Jorku praca Marka Rothko „No. 10” z 1958 roku została sprzedana za 81,9 milionów dolarów. Łącznie sprzedaż prac ośmiu najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów artystów, przyniosła Christie’s w sumie aż 658,5 milionów dolarów.
Blisko 40 kupujących rywalizowało zaciekle podczas nowojorskiej aukcji. Autorami ośmiu najlepiej sprzedających się prac tego wieczoru byli tacy artyści jak: Lucian Freud, Robert Rauschenberg, Hans Hofmann, Robert Ryman, Sturtevant, Giovanni Anselmo, Rudolf Stingel oraz Carroll Dunham.

Brett Gorvy, dyrektor Post-war & Contemporary Art w Christie’s tak tłumaczył jakie jest źródło tak wspaniałych wyników aukcji: „Nasi kluczowi kolekcjonerzy są niezwykle wyrafinowani, posiadają rozległą wiedzę i potrzebę rywalizacji. Kupują dzieła, by tworzyć wspaniałe kolekcje”.

Na aukcji wystawiono prace z  prywatnej kolekcji Ileany Sonnabend i jej córki Niny Castelli Sundell.  Rzeźba Giovanniego Anselmo „Torsione” została sprzedana za 6,4 milionów dolarów. Była to cena wyższa niż początkowe szacunki. Zakładano, że zyska w granicach od 600 tysięcy do 800 tysięcy dolarów.  Cena przekroczyła poprzedni rekord sprzedaży za dzieło artysty, czyli 441,425 dolarów.

Podczas aukcji udało się sprzedać wszystkie 19 prac z kolekcji Sonnabend. Jak można było przypuszczać, po raz kolejny zyski z aukcji zdecydowanie przekroczyły szacunki. Kwota za jaką sprzedano obraz Roberta Rauschenberga ”Johanson’s Painting” z 1961 roku oraz „Fourth Birch” autorstwa Carroll Dunham „Fourth Birch” z 1983 roku, dwukrotnie przewyższyły plany domu aukcyjnego. Rauschenberga dzieło kupiono za 18,645 tysięcy dolarów, a Dunham za 509 tysięcy dolarów.

Najwyższą cenę za grafikę uzyskano za pracę amerykańskiego malarza Roya Lichtensteina. Jego „Collage for Interior: Perfect Pitcher” z 1994 roku sprzedano za 4 mln 421 tysięcy dolarów. Światowy rekord też przypadł Lucianowi Freudowi. Jego obraz przedstawiający akt „Benefits Supervisor Resting” z 1994 roku został kupiony za najwyższą cenę, jeśli weźmiemy pod uwagę historię sprzedaży dzieł Freuda – 56,2 mln dolarów.

Wysokie ceny uzyskały też prace Hansa Hofmanna „Auxerre ” z 1960 roku. To nowy, światowy rekord artysty – 6 mln 325 tysięcy dolarów. Z kolei „Bridge” z 1980 roku Roberta Rymana poszedł za 20 mln 605 tysięcy dolarów, a  „Warhol Diptych” Sturtevanta z 1973 roku kupiono za 5 mln 093 tysięcy dolarów. Inne wysokie ceny osiągnęły dzieła Rudolfa Stingela „Untilted” z 1993 roku – 4 mln 757 tysięcy dolarów, ustanawiając tym samym nowy światowy aukcyjny rekord artysty.

Fot. Lucian Freud, Benefits Supervisor Resting, 1994 rok, źródło: Christie’s

Dominika Nizińska, red.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.