szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wodne instalacje w nowojorskim parku Brooklyn Bridge

18.05.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

W myśl zasady „dotknij sztukę” na zwiedzających nowojorski park Brooklyn Bridge przez prawie rok czekać będzie wystawa pn.„Appearing rooms”. Jej autorem jest duński artysta Jeppe Hein. Gdy w muzeach od dzieł sztuki dzieli nas dystans, „u siebie” autor zachęca do interakcji. Ekspozycja składająca się z 18 interaktywnych instalacji i rzeźb będzie otwarta od 17 maja do 17 kwietnia 2016 r.

Obok Appearing rooms” dostępna będzie instalacja nosząca nazwę „Mirror Labyrinth”. Pierwszą pracę artysty tworzą pokoje „zbudowane” z tryskających wodnych fontann. Pojawiają się i znikają w ciągu całego dnia, za każdym razem, gdy zwiedzający chcą przez nie przejść. Co ciekawe, interakcja z widzem jest czymś dosłownym. Widz doświadczając jej, wyjdzie z niej bez zamoczenia do innych „pokoi”. Wszystko dzięki stopniowemu zanikaniu wody. „Mirror Labyrinth” składa się z rozmieszczonych w równych odstępach, pionowych luster. Są one różnych rozmiarów. Efekt lustrzanego labiryntu sprawia, że przestrzeń parku jest odbijana w każdym z nich, co daje uczucie zagubienia. Hein w ramach „Please Touch the Art” prezentuje też 16 rozmieszczonych w przestrzeni parku „Modified Social Benches”. Ławki mają niekonwencjonalną formę są wygięte, skręcone.

Jeppe Hein, Modified social benches, 2006 rok, Fundación NMAC, źródło: Wikipedia

Jeppe Hein, Modified social benches, 2006 rok, Fundación NMAC, źródło: Wikipedia

Nicholas Baume kurator wystawy tak interpretuje pomysł Heina: „Zamiast pełnego szacunku dystansu, który jest od nas wymagany w muzeach, prace Heina zapraszają nas do udziału, pełnego uczestnictwa. Już sama nazwa wystawy – „Please Touch the Art”  – wręcz zaprasza nas do fizycznego kontaktu z jego sztuką. Sam Hein wierzy, że jego pracę „dotkną” na jakieś płaszczyźnie zwiedzających”.

Jeppe Hein jest duńskim artystą urodzonym w 1974 roku. Obecnie pracuje w Kopenhadze oraz Berlinie. Jego twórczość była wystawiana na całym świecie między innymi przez Centre Georges Pompidou w Paryżu, Tate czy też Neuses Museum Nürnberg w Niemczech. Inną znaną pracą artysty jest „Light Pavilon” z 2009 roku. Zwiedzający uruchamiają znajdujący się w pomieszczeniu łańcuch z żarówek poprzez zaangażowanie. Świetlna instalacja znajdująca się w tle uruchamia się, gdy widz samodzielnie pedałuje na stacjonarnym rowerze.

Wystawy Heina są multidyscyplinarne i mocno osadzone w przestrzeni miejskiej czy parkowej. Autor łączy ze sobą elementy na styku architektury, technologii i sztuki. Wystawa została uruchomiona przez organizację Public Art Fund.

Fot.  Jeppe Hein, Appearing Rooms,  Southbank Centre, Londyn.

Dominika Nizińska, red.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.