szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

W Manchesterze rusza nowe centrum sztuki interdyscyplinarnej

22.05.2015

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

Dobre galerie są nie tylko w Londynie. Home – bo tak oficjalnie nazwano angielskie centrum w Manchesterze, ma powierzchnię 500 metrów kwadratowych i kosztowało niemal 25 milionów dolarów. To obecnie największy kompleks galeryjny poza stolicą Wielkiej Brytanii. W przestrzeni centrum krzyżować się będzie twórczość z różnych dziedzin: filmu, teatru, działań performance czy sztuk wizualnych.

Otwarta wystawa pn. „The Heart is Deceitful Above All Things” inauguruje działalność nowej przestrzeni artystycznej. Będzie można w niej uczestniczyć od 22 maja do 26 lipca. W nowo otwartym centrum sztuki interdyscyplinarnej, oprócz sal wystawowych, mieszczą się dwa teatry oraz pięć ekranów kinowych. Centrum zostało założone przez dwie manchesterskie organizacje sztuki – Cornerhouse oraz Library Theatre Company.

Wystawa otwierająca centrum przedstawia prace 11 artystów między innymi Basim Magdy z Egiptu oraz Jeremy Bailey z Toronto. W swojej twórczości koncentrują się na sprawach uczuciowych. Ważne jest dla nich to, jak ludzie doświadczają miłości i pożądania. Na wystawie zaprezentowane będą też pracę takich artystów jak: Declan Clarke, Douglas Coupland, Irina Gheorghe, Flaka Haliti, Ragnar Kjartansson, Gemma Parker, Zina Saro-Wiwa, Jessey Tsang oraz Wu-Tsang.

Organizatorzy tłumaczą, że głównym celem powołania centrum ma być jego interdyscyplinarność: ”To miejsce zostało wykreowane jako miejsce, w przestrzeni której krzyżować będą się różne dyscypliny artystyczne. Nie tylko wystawiamy, ale także produkujemy, realizujemy projekty na styku teatru, filmu, sztuki wizualnej i performance. To podejście było punktem odniesienia, który rozwinął idee naszej pierwszej wystawy” – tłumaczy Omar Kholeif, jeden z kuratorów wystawy. Strategia interdyscyplinarności będzie dominować w programach artystycznych przez najbliższe 3 lata.

Sarah Perks – dyrektor artystyczna centrum tak wyjaśnia temat otwarcia wystawy:
„Jeśli wskażemy jedną rzecz, wspólną dla wielu z nas, to jest nią doświadczenie złamanego serca. Już sam fakt jego posiadania sprawia, że cierpimy. I nie ma znaczenia jeśli wszystkie wystawione tutaj pracy są dla widza czymś nowym. Jestem głęboko przekonana, że doświadczenie zawodu miłosnego widz miał w swoim życiu choćby jeden raz”.

A 4532882

Fot. Ragnar Kjartansson, Scandinavian Pain, 2006 rok

Jednymi z najciekawszych prac są dzieła Gemmy Parker, Jeremy’ego Bailey’a, Basim Magdy oraz Ragnara Kjartansson’a. Będzie można podziwiać najnowszą pracę Parker „The

Tattooed Lady” z 2015 roku. Warto zwrócić też uwagę na film „The Everyday Ritual of Solitude Hatching Monkeys” (2014) autorstwa Basim Magdy oraz na 11- metrowy neon islandzkiego artysty Ragnara Kjartanssona pt.” Scandinavian Pain” z 2006 roku.

Następna zaplanowana wystawa pojawi się jesienią. Współtworzyć ją mają artyści z Bejrutu: Joannie Hadijithomas oraz Khalil Joreige. Więcej informacji na temat programu centrum na stronie internetowej.

Fot. (góra) ekspozycja wystawy, źródło: homemcr.org
Dominika Nizińska, red.

Portal Rynek i Sztuka

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.