szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Aukcje sztuki Latynoamerykańskiej w Sotheby’s

28.05.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Dokładnie 16 247 000 mln dolarów udało się uzyskać podczas wszystkich aukcji. Nie było większych zaskoczeń gdyż estymacja zakładała od 13,2 mln dolarów do blisko 18,6 mln dolarów przychodu. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce 26 maja 2015 roku. Tytuł pierwszej aukcji „The legacy of abstraction” zakończył się z wynikiem 6,713 mln dolarów. „Latin American Modern Art & Contemporary” osiągnął ponad połowę więcej, bo aż ponad 13 mln $.

Podczas pierwszej aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, najwyższą cenę osiągnął obraz Joaquína Torres-García’s „Estructura ocre constructiva cos signos en blanco”. Jego estymacja wynosiła od 400 do 600 tys. dolarów. Nic więc dziwnego, że z zaskoczeniem został przyjęty wynik 970 tys. dolarów. Płótna malarza przepełnione są symbolami i geometrycznymi formami, które cieszyły się popularnością w latach 20-tych. Dla przykładu: zegar był wyrazem czasu, kotwica bezpieczeństwa i prawdy, czy na przykład samotny człowiek w pracy był symbolem całej ludzkości. Drugi obraz Joaquína Torres-García’s „Puerto constructivo con cielo azul”, w odróżnieniu od pierwszego dzieła, zmieścił się prawie, że w samym środku przewidywanej ceny i wyniósł 514 tysięcy$.

Innym malarzem, który osiągnął wysokie wyniki w trakcie tej aukcji to na przykład Jesús Rafael Soto i jego obraz Salon de Mai” w cenie 880 tys. dolarów. Praca została wykonana na drewnie, a na niej znajdują się pomalowane metalowe pręty i nylonowe nici. Jest to połączenie, które zaskakuje i wywołuje w odbiorcy niesamowite doznania estetyczne. Co ciekawe jednak nie znalazło się żadnych chętnych kupców na obraz Untitled. Trzecim najdroższym dziełem był Concetto Spaziale”, Argentyńskiego artysty Lucio Fontana. Praca osiągnęła 598 tys. dolarów. To dość niska cena jak na dotychczasowe osiągnięcia malarza na rynku sztuki. Jego praca Concetto spaziale, la fine di dio z 1963 roku osiągnęła podczas aukcji w Sotheby’s w 2008 roku zawrotną cenę ponad 10 mln dolarów.

1

Obraz Rufino Tamayo’s, La Familia, źródło: sothebys.com

Podczas drugiej aukcji – Latin American Art Modern & Contemporary za najdroższe płótno została osiągnięta prawie dwukrotnie większa cena niż przewidywano. Obraz Rufino Tamayo’s „La Familia” z 1987 roku został sprzedany za 3 mln dolarów. Ten meksykański malarz zasłynął głównie z twórczości abstrakcyjnej opartej o wpływy surrealistyczne. Założeniem artysty było malowanie dzieł przy użyciu małej ilości barw dzięki czemu mógł uzyskać bardziej wyraźny efekt dla odbioru jego dzieł. Inne płótna malarza zostały sprzedane już za mniej imponujące kwoty: „Las Flechadoras” –  62 tys. dolarów, a „Dos Personajes atacados por perros” za 23 tys. dolarów.

2

Obraz Wifredo Lam, Les oiseaux voiles, źródło: sothebys.com

Za 1,2 mln dolarów został sprzedany, drugi najdroższy obraz tej aukcji„Les oiseaux voiles” z 1945 roku. Jej autorem jest Wifredo Lam. Urodzony w Chinach artysta skupiał się w głównej mierze na tworzeniu pod wpływem kultury Kubańskiej, która miała na niego ogromny wpływ. Mimo tak wysokiej ceny osiągniętej za pierwszy obraz, druga praca „Le sorcier de l’ocean” nie została w ogóle sprzedana. Szacunki domu aukcyjnego zakładały sprzedaż za kwotę od 800 tys. do ponad 1 mln dolarów.

 

 

 

Lara Malan Woodgate, red.

Fot. (góra): Joaquína Torres-García’s, Puerto constructivo con cielo azul, źródło: Sothebys.comot.

Portal Rynekisztuka.pl
LOGO RiSi

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.