szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

2 w 1, czyli nieznany obraz Claude`a Moneta „podarowany” w gratisie

25.06.2015

Aktualności, Magazyn, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Dyrektor jednej z londyńskich galerii dokonał dość nieoczekiwanej transakcji. Zakupione na aukcji w Paryżu dwie, malowane pastelami prace Claude’a Moneta, kryły w sobie dodatkową, wartościową niespodziankę. Do jednej z nich, na odwrocie, przyklejono inną – szerzej nieznaną – pracę francuskiego impresjonisty. Wszystkie trzy dzieła zostaną wkrótce wystawione na sprzedaż.

W 2014 roku Jonathan Green – dyrektor Richard Green Gallery w Londynie nabył dwa niezwykle rzadkie obrazy Claude`a Moneta przedstawiające studium nieba. Artysta, w charakterystyczny dla impresjonistów sposób, starał się oddać ulotność natury i światła. Po powrocie dokonał dość niezwykłego odkrycia. Na odwrocie jednej z pasteli Moneta przyklejono jeszcze jedną pracę. Francuski impresjonista zilustrował okolice w których przebywał w okresie dzieciństwa. Na pasteli umieszczono molo i latarnię morską w Le Havre w Normandii.

Byliśmy bardzo zafascynowani tym odkryciem, szczególnie, że pastele Moneta są niezwykle rzadkie. Widać w pracach Moneta fascynację światłem – przyznała Jane McCausland, konserwatorka zaangażowana przez galerię do renowacji odnalezionego dzieła.

Claude Monet, Etude de ciel, 1868, źródło: www.richardgreen.com

Claude Monet, Etude de ciel, 1868, źródło: www.richardgreen.com

Powstanie wszystkich trzech pasteli zakupionych przez Jonathana Greena datuje się na 1868 rok. Nie ma również wątpliwości co do ich autentyczności (dokonał tego Wildenstein Institute, z czego nt. dwóch pierwszych prac wypowiedział się już w 1974 r.).

Pastele były prezentem ślubnym wręczonym w 1924 roku Annie – Marie Durand – Ruel, wnuczce handlarza dziełami sztuki Paula Durand – Ruel, którego uznaje się za odkrywcę malarstwa impresjonistycznego. Zanim obrazy trafiły w ręce nowego właściciela po paryskiej aukcji w 2014 roku, na której wystawiono je po raz pierwszy, pozostawały własnością rodziny Durand – Ruel.

Wszystkie trzy pastele zostaną wystawione na sprzedaż w trakcie międzynarodowych targów sztuki, antyków i designu Masterpiece 2015, które rozpoczynają się 25 czerwca w Londynie. Targi potrwają do 1 lipca. Katalog prac wystawionych na sprzedaż współtworzy ponad 150 wiodących galerii z całego świata.

Jak zastrzegł sprzedający, trzy pastele Moneta będą do nabycia tylko w komplecie. Jego cenę określono na 1,4 mln funtów (2 miliony dolarów).

Magdalena Kaźmierczak

Fot. (góra): Claude Monet, Etude de ciel, źródło: richardgreen.com

(na odwrocie jednego z obrazów znajduje się odkryte dzieło artysty)

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.