szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcja lekarza gwiazd Fredrica Brandta na aukcji w Phillips

14.09.2015

Aktualności, Świat: aukcje

14 października na aukcji pt. „Contemporary Art” w domu aukcyjnym Phillips w Londynie licytowana będzie warta 15 milionów dolarów kolekcja Fredrica Brandta, słynnego dermatologa gwiazd takich jak Madonna, czy Stephanie Seymour. Lekarz, który zmarł w kwietniu tego roku od lat kolekcjonował sztukę, a w jego posiadaniu były dzieła sztuki takich artystów jak Damien Hirst, Yoshitomo Nara, Rudolf Stingel, czy Christopher Wool. 

Niedawno pisaliśmy o aukcji, w czasie której na sprzedaż wystawiona zostanie warta pół miliarda dolarów kolekcja wieloletniego dyrektora Sotheby’s Alfreda Taubmana. Teraz po młotek, tym razem w londyńskim domu aukcyjnym Phillips trafi być może warta mniej, ale z pewnością ciekawa kolekcja słynnego dermatologa gwiazd Fredrica Brandta, który w kwietniu tego roku, w wieku 65 lat popełnił samobójstwo.

hristopher Wool, Riot, 1990, źródło: Sotheby's

Christopher Wool, Riot, 1990, źródło: Sotheby’s

Kolekcja oferowana na aukcji w Phillips uwzględnia sprzedaż dzieł artystów takich jak wymienieni powyżej Damien Hirst, Yoshitomo Nara, Rudolf Stingel, Christopher Wool, ale również John Baldessari, Keith Haring, Anish Kapoor, Yayoi Kusama, Marilyn Minter, oraz Xavier Veilhan. Większość z artystów, których prace w swojej kolekcji zgromadził Brandt to uznani twórcy, których prace regularnie biją rekordy sprzedaży. Wystarczy wspomnieć tu ostatnie sukcesy Damiena Hirsta, jednego z najdroższych, ale też najbardziej kontrowersyjnych artystów brytyjskich.  W październiku 2008 roku na aukcji jego dzieł został osiągnięty najwyższy wynik za sprzedaż prac tylko jednego artysty. Seria prac pt. „Beautiful Inside My Head Forever” na licytacji w Sotheby’s została wylicytowana aż za 198 mln dolarów. Tego samego dnia Damien Hirst pobił również swój rekord sprzedaży. Praca „The Golden Calf” przyniosła dochód ponad 10 mln funtów.

Prace amerykańskiego artysty Christophera Woola, włoskiego malarza Rudolfa Stingela czy słynnej, najdroższej artystyki japońskiej na świecie – Yayoi Kusama, także sprzedają się w milionach. Podczas aukcji w Sotheby’s w 2015 roku dzieło „Riot” z 1990 roku Christophera Woola zostało sprzedane za blisko 30 mln dolarów. Dokładnie w tym samym roku podczas licytacji organizowanej przez dom aukcyjny Christie’s dzieło Rudolfa Stingela „Untitled” z 1993 roku zostało sprzedane za blisko 5 mln dolarów. Był to rekord dla tego artysty – najdrożej sprzedana praca.

Można zatem spodziewać się milionowych sum na zbliżającej się aukcji w Phillips. Kolekcja będąca niegdyś w posiadaniu Fredrica Brandta była wyrazem jego pasji i fascynacji sztuką.

 

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra):Fredric Brandt, źródło: Twitter

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.