szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolejna aukcja obiektów po Barbarze Piaseckiej Johnson w Antykwariacie Daes

22.09.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

30 września o godzinie 18.00, jednocześnie we Wrocławiu oraz w Warszawie, odbędzie się kolejna aukcja ze zbiorów kolekcjonerki i filantropki Barbary Piaseckiej Johnson. Licytowane przez wrocławski Antykwariat DAES będą między innymi antyczne meble, porcelana, szkło, srebro, porcelana oraz grafiki.

To już trzecia aukcja dotycząca kolekcji tej słynnej filantropki. Pierwsza odbyła się w marcu i przyciągnęła grono sympatyków dobrego rzemiosła i wielbicieli pięknych przedmiotów. Środki zebrane podczas sprzedaży zostaną przeznaczone na wsparcie założonych przez nią instytucji charytatywnych.

Ceny wywoławcze mieszczą się w przedziale od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Podobnie jak na pierwszej aukcji, licytacja jednego przedmiotu w dwóch miejscach jednocześnie możliwa będzie dzięki transmisji internetowej. Jest to stosunkowo nowe, co za tym idzie, innowacyjne rozwiązanie na polskim rynku sztuki. Po wygranej licytacji każdy aukcjonariusz otrzyma certyfikat stwierdzający pochodzenie zakupionego obiektu pochodzących ze zbiorów Barbary Piaseckiej Johnson.

Dariusz Stoces, właściciel Antykwariatu DAES we Wrocławiu, tak opisuje kolekcję Piaseckiej Johnson: Barbara Piasecka Johnson jest powszechnie znana jako kolekcjonerka sztuki. Jednak o skali jej osiągnięć na tym polu mało kto wie. Jeśli uświadomimy sobie, iż należy do wąskiego grona polskich kolekcjonerów w historii, którzy posiadali w swych zbiorach dzieła najwybitniejszych artystów wszechczasów, uznać ją należy za wybitną osobowość.

W kolekcji Barbary Piaseckiej Johnson znajdują się dzieła sztuki takich mistrzów jak: Fra Angelico,  Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Andrea Mantegna, Rafael, Rembrandt, Vermeer, Paul Gauguin czy Constantin Brancusi. Będąca z wykształcenia historykiem sztuki, współpracując z domami aukcyjnymi Christie’s i Sotheby’s ukształtowała swoją niesamowitą kolekcję. Uznawaną za jeden z najważniejszych prywatnych zbiorów powstałych w ostatnich czasach. Wśród obrazów należących do kolekcjonerki można znaleźć zarówno te pochodzące z XX wieku, malarstwo holenderskie i flamandzkie, a nawet prace z okresu starożytności, średniowiecza czy też czasów późniejszych.

Barbara Piasecka Johnson uważała, że dzieła sztuki są własnością całego społeczeństwa, dlatego z przyjemnością dzieliła się nimi  z instytucjami publicznymi. Udostępniała swoje obiekty placówkom muzealnym, a także… nauce (projekty naukowe, badania porównawcze, publiczne prezentacje). Oprócz malarstwa Piasecka Johnson w swojej kolekcji zgromadziła także nakrycia stołowe, artystyczne parawany, żyrandole, unikalną biżuterię, marmurowe kominki a nawet klasyczne pojazdy, instrumenty muzyczne oraz wiele innych niesamowitych przedmiotów.

Wspominając postać Barbary Piaseckiej Johnson trzeba wyróżnić jej działalność charytatywną. Razem z mężem powołała do życia The Barbara Piasecka Johnson Foundation zajmującą się udzielaniem wsparcia Solidarności, ofiarom stanu wojennego, domom opieki dla osób starszych i chorych, domom samotnych matek, wybranym placówkom służby zdrowia oraz bardzo wielu innym ważnym inicjatywom humanitarnym.

Wspierała młodych. Udzielała stypendiów i subsydiów wybranym artystom, studentom oraz pracownikom naukowym z Polski, tym samym umożliwiając im pracę w najbardziej elitarnych światowych ośrodkach badawczych i twórczych. Jedna z instytucji Piaseckiej Johnson zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętej autyzmem.

Dochód ze sprzedaży swojej kolekcji malarstwa polskiego i innych obiektów przeznaczyła na finansowanie długoterminowego programu szerzenia rzetelnych informacji na temat terapii autyzmu. Resztę pieniędzy przekazała na utworzenie wiodącego europejskiego ośrodka wczesnej interwencji, aby wprowadzać dzieci dotknięte tym schorzeniem w normalne życie. W ramach przedsięwzięcia powstał w Gdańsku Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, który oferuje skuteczną, opartą na wynikach najnowszych badań naukowych, profesjonalną terapię dzieci z zaburzeniami rozwoju.

MIEJSCE AUKCJI:
30 września 2015 godz. 18:00
transmisja internetowa na żywo i równolegle:
Wrocław (Stara Giełda, pl. Solny 16) oraz
Warszawa (Dom Aukcyjny Artissima, budynek PAST-y, ul. Zielna 39).

Rejestracja: aukcje@daes-antyki.pl , tel. + 48 71 34-372-80 oraz w salonie D.A. DAES.
Możliwość licytacji telefonicznej (zgłoszenia na adres aukcje@daes-antyki.pl przyjmujemy do dn. 29.09.)

Wystawa przedaukcyjna: na tydzień przed aukcją w budynku Starej Giełdy oraz w D.A. Artissima.
Katalogi aukcyjne dostępne są w salonie DAES oraz w D.A. Artissima.

Źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.