szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa plakatów Rosława Szaybo w Galerii Mostra

17.12.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

18 grudnia w warszawskiej Galerii Mostra otwarta zostanie wystawa plakatów Rosława Szaybo – współtwórcy tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu i twórcy słynnych okładek płyt takich artystów jak Janis Joplin czy Eltona Johna. 

Rosław Szaybo, Plakat sztuki Opera za 3 Grosze, źródło: Galeria Mostra

Rosław Szaybo, Plakat sztuki Opera za 3 Grosze, źródło: Galeria Mostra

Rosław Szaybo to urodzony w Poznaniu w 1933 roku plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 roku na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo zdobywając szereg nagród w Polsce oraz zagranicą. Złoty medal w Lipsku za ilustracje, dwa razy doroczną nagrodę Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego im. Tadeusza Trepkowskiego dla Młodego Twórcy. Nagrodę specjalną, na pierwszym Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, oraz inne nagrody i wyróżnienia w konkursach na plakat. W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, między innymi okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”.

Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1966 roku, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubicam (1968-1973).

Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK, w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethowena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Dukea Ellingtona, Johniego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judasa Priesta, Leonarda Cohena).

W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo’92 oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie, oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane: plakaty teatralne, jazzowe,
operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych.

Do 2015 roku prowadził pracownię dyplomową fotografii użytkowej na ASP w Warszawie. Mieszka w Warszawie i Londynie.

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.